YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Posta güvercinleri mesir macunu taşırsa
Posta güvercinleri mesir macunu taşırsa
19 Nisan 2013 21:14
Manisa'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 300 posta güvercini, ayaklarına bağlanan mesir macunlarını sahiplerine taşıdı.

Manisa Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Şehitler Posta Güvercinleri Sevenler Derneği işbirliği ile Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte, aralarında Manisa ve İzmir bölgesine özgü Hünkari cinsinin de bulunduğu 300'e yakın güvercinin ayaklarına mesir macunu bağlandı. Törenle salıverilen güvercinler, mesir macunlarını sahiplerinin beklediği yuvalarına ulaştırdı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, mesir macunu ve bölgeye has Hünkari güvercinlerinin tanıtımını yapmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Hünkari güvercinlerinin Osmanlı İmparatorluğu döneminde Manisa'nın Şehzade Sarayı'nda yetiştirildiğini, 1800'lü yıllardan itibaren yurt dışına gönderilmesine izin verilmesiyle dünyaya yayıldığını anlatan Karaköse, bu güvercinleri birer kültürel miras olarak gördüklerini kaydetti.

Şehitler Posta Güvercinleri Sevenler Derneği Başkanı İlyas Eğriboyun ise güvercinlerin her birinin ayağında kimlik bilgilerinin bulunduğunu, dijital okuyucularla güvercinin tüm bilgilerinin görülebildiğini belirtti.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler