YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Posta güvercinleri 50 kilometreden yol buluyor
Posta güvercinleri 50 kilometreden yol buluyor
09 Ağustos 2013 10:40
Bursalı güvercin sevdalısı Ercan Yılmaz, evinin terasında yetiştirdiği Osmanlı Dönemi'nde haberleşme amacıyla kullanılan posta güvercinleri, görenleri hayrete düşürüyor.

 

Kuşları ile yatan kuşları ile kalkan Yılmaz, kuşlarına çocuklarına gösterdiği ilgiyi onlardan eksik etmiyor.

Yaklaşık 100 adet çeşitli güvercin sahibi olan Yılmaz’ın Osmanlı Dönemi'nde haberleşme amacıyla kullanılan posta güvercinleri, görenleri hayrete düşürüyor.

Terastaki kafesten aldığı güvercinleri evin 50 kilometre ilersinde bırakan Yılmaz, kendisi eve gelmeden kuşları eve geliyor. Bu hayrete düşüren görüntüyü görenleri ise kuşla için “doğuştan navigasyonlu” demeden kendini alamıyor. Güvercinlerin hepsini çok beğendiğini belirten Yılmaz’da posta güvercinlerinin yeri ayrı olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Altı aylık yavrular, 400 kilometrelik mesafelerden bırakılıyor ve kümeslerine geliyorlar. Bir yaşındakiler ise yaklaşık bin 200 kilometre mesafeden bırakılmalarına rağmen kafeslerine gelebiliyorlar. Her yıl yarışmalar düzenlenir. Bizde o yarışmalara katılmaya çalışıyoruz. Kuşların arasında düzenlenen yarışmalarda önce gelenler ödülün sahibi oluyor. Osmanlı döneminde bu kuşlar haberleşme amacı ile kullanılmış. Savaşa gidildiğinde savaşın kazanıldığı bu kuşlar ile saraya haber gönderilirmiş" diye konuştu.

 

İHA

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler