YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polislerden çikolatalı pişmaniyeli operasyon
Kocaeli’de polis tarafından düzenlenen operasyonda ekipler, yanlışlıkla kapısını çaldığı evlerin sakinlerine pişmaniye, gözaltına alınan suçluların çocuklarına ise çikolata verdi.
Polislerden çikolatalı pişmaniyeli operasyon
28 Ocak 2013 / 17:27 Güncelleme: 29 Ocak 2013 / 09:51

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Büro Ekipleri, başarılı bir operasyona imza atarak ev ve iş yerlerinden hırsızlık yaptıkları ve oto hırsızlığı işine karıştıkları tespit edilen 28 kişilik çeteyi çökertmeyi başardı. Polisin 5 aydır peşinde olduğu, daha önce yaptığı ön yakalamalarda 14 üyesini gözaltına alıp tutuklanmasını sağladığı, çetenin lideri ve diğer üyelerine yönelik gerçekleşen çalışmada 14 kişi gözaltına alındı. 3 gündür ifadeleri alınan şahıslardan biri işlemlerinin ardından serbest bırakılırken 13’ü sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan şüphelilere ise tek tek bütün hakları gözaltı esnasında okundu.
 
Kocaeli’de yaşanan bazı ev ve iş yeri hırsızlıkları ile oto hırsızlıklarını incelemeye alan ekipler, olayları İstanbul’dan gelen ve örgütlü oldukları tespit edilen bir çetenin gerçekleştirdiğini belirledi ve çete üyeleri takibe alındı. Takip esnasında çete üyelerinden 14 kişiyi suçüstü yaparak münferit olarak gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen şahıslar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Guruba yönelik olarak 5 ay önce başlatılan takip ise geçtiğimiz Cuma günü sonlandırıldı. Yeterli delil ve bilgiye ulaşan Kocaeli Asayiş Şube ekipleri sabah saatlerinde operasyon için düğmeye bastı.
 
Çete üyelerinin İstanbul’dan değişik zamanlarda 3 veya 4’erli gruplar halinde çıkarak, Türkiye genelinde birçok ile gittikleri ve tıpkı turneye çıkar gibi hareket ettikleri, süratli ve hızlı arabalar çalarak,  lüks ev ve iş yerlerini tespit edip hırsızlık yaptıkları iddia edildi. Çete üyelerinin İstanbul’da belirlenen adreslerine, İstanbul Özel Harekat Polisi’nden de destek alınarak operasyon düzenlendi.  Sabah çok erken saatlerde gerçekleştirilen operasyonlarda girilen evlerdeki çocukları korkmamaları için önce başka odaya alındı. Sonrada özel ilgi gösterilerek kendilerine polisin yanında götürdüğü çikolata ve şekerler verildi.
 
Ayrıca operasyonda seslere uyanan vatandaşlara veya kapısı yanlışlıkla çalınanlara Pişmaniye ikramında bulunularak özür dilendi. Operasyonda çetenin lideri olduğu ileri sürülen Metin K (31), Çetin K. (29), Adem B. (30) ile birlikte Hakan D. (27), Fuat K. (28), Tarık B. (26), Hüseyin K. (31), Murat A. (27), Sinan F. (36), Barış D. (21), Özlem B. (21), Vedat K. (28) ve Saffet U. (48)  gözaltına alındı. Kocaeli, İstanbul, Samsun, Tokat ve Bolu illerinde 31 ayrı olaya karıştıkları tespit edilen gruba 3 adet araç, 20 adet altın bilezik, 17 adet LCD televizyon, 21 adet cep telefonu, 13 adet fotoğraf makinesi, 28 adet saat, 2 adet altın takı seti, 14 adet çift küpe, 7 adet altın künye, 8 adet yüzük, 7 bin 500 TL para ve 4 bin TL değerinde hırsızlıktan elde edildiği öne sürülen sigara ele geçirildi.
 
Şahısların bu güne kadar 400 bin lira civarında hırsızlık yaptıkları öne sürüldü. Operasyonda yine dikkat çeken görüntülerde oğlu gözaltına alınan bir baba, “Bunları kullanan, hırsızlık yaptıran, bütün pislikleri yakalayın. Bunlara da, bize de malı çalınana da yazık” demesi oldu. Asayiş Şube Müdürlüğü’nde 3 gündür sorgulanan 14 kişiden biri işlemlerinin ardından serbest bırakılarken 13 kişi ise örgütlü olarak hırsızlık yaptıkları iddiasıyla adliyeye sevk edildi.İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler