YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis, vatandaşa soba yakmayı öğretiyor
Polis, vatandaşa soba yakmayı öğretiyor
15 Kasım 2013 07:37
Aksaray’da soba zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için ‘Ocaklar Sönmesin’ isimli bir proje başlatan ekipler, Aksaray genelinde soba ile ısınmayı sağlayan evlere giderek hem soba kullanımı hakkında bilgiler verdi, hem de bilgilendirme broşürleri dağıttı.

Aksaray’da doğalgazın olmadığı mahallelerdeki evleri tek tek gezen Toplum Destekli Polisler sobanın baca temizliğinden kova yerleştirmesine ve ne kadar kömür, ne kadar odun konulacağına kadar vatandaşları bilgilendirdi. Eğitimin yanı sıra soba kullanımı ile ilgili polis, toplam 10 bin broşür dağıttı.

Amaçlarının soba facialarının önüne geçmek olduğunu belirten Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Ali Parlar , “ şehrimizde kenar mahallelerde özellikle soba yakan vatandaşlarımız bulunuyor.

Bu soba yakan vatandaşlarımız zaman zaman karbon monoksit zehirlenmelerinden dolayı devlet hastanemize giderek tedavi olmaktadırlar. Biz 2011, 2012, 2013 yıllarında Aksaray’ımızda 200’e yakın karbon monoksit zehirlenmesi meydana geldiğini tespit ettik.

Bunların önüne geçebilmek için ne yapabiliriz diye düşündük. Bu kapsamda da bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında da 10 bin adet broşür bastırdık, sobanın nasıl yakılacağını, lodoslu havalarda sobanın yakılmamasını, kaliteli kömür kullanılmasını anlatarak vatandaşlarımızı bilinçlendirdik. Amacımız vatandaşlarımızı ölümlü olaylardan ve yaralanmalardan kurtarmak. Bu anlamda da vatandaşımızı bilinçlendiriyoruz.Arkadaşlarımız mahalle mahalle, ev ev dolaşarak vatandaşımızı bilinçli hale getiriyor ve zehirlenmelerin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Eğitimler çerçevesinde birçok şey öğrendiklerini belirten mahalle sakinleri, “Toplum Destekli Polislerimiz bugün bize sobanın nasıl yakılacağı, nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrettiler. Mesela biz soba borularının her yıl kesinlikle temizlenmesi gerektiğini bilmiyorduk. Bundan sonra her yıl soba borumuzu temizleyeceğiz ve aldığımız eğitimler çerçevesinde sobamızı kullanacağız” şeklinde konuştu.

 

İHA

21:23
 // ALO SOBAM YANMIYOR
Yaşlı teyze ve 155
155: polis imdat buyrun
Y.T: evladım sobam yanmıyor
155: kocan kalkmıyor mu?
YT: Soba soba! Sobam yanmıyor
155: Şikayetin ne teyze?
YT: Evladım söyletmeyin beni, bir ekip gelsin sobamı yaksın!
155: Tamam be teyze! Adresi ver de gelelim.
YT: Tamam hafız, gelmenize gerek yok, yeni telefon aldımda, deneme yaptım, teyzenizi unutmayın, arada bir çağrı atın emi oğlum.
155: &%¿, :-/
155: Tamam teyzecim, hadi öptüm ellerinden....
17 Kasım 2013 21:23
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler