YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis ceza kesti mahkeme iptal etti!
Polis ceza kesti mahkeme iptal etti!
17 Aralık 2015 23:25
Arabasının camlarında kaplı lan filmler nedeniyle polis tarafından ceza kesilen kadın sürücünün mahkemedeki savunması cezanın iptal edilmesine neden oldu. Taciz edildiğini söyleyen kadın sürücü mahkemeyi ikna etmeyi başardı.

Otomobilinin camlarına dışardan görüşü kısıtlayan siyah film kaplatan Demet Derya Doğan’a bu nedenle 198 lira para cezası kesildi. Doğan, kendisinin hazırladığı itiraz dilekçesiyle mahkemenin kapısını çaldı; "Kadın sürücülere taciz yaygın" ve "ilgili maddede film yok" dedi. Mahkeme Doğan’ı haklı buldu cezayı iptal etti. Doğan önümüzdeki günlerde alacağı parayı sokak hayvanları yararına kullanacağını söyledi.

Aracının camında film olduğu için 198 lira para cezası kesilen Demet Derya Doğan cezayı iptal ettirmek için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme "şikayetçi haklı cezayı iptal ettim" dedi. Demet Derya Doğan alacağı parayı sokak hayvanları yararına kullanacağını söyledi.
 
KONTROLDE 198 LİRA CEZA KESİLDİ
 
Özel bir şirkette çalışan Dilek Derya Doğan geçtiğimiz Temmuz ayında kendine ait aracı ile Bağdat Caddesi’nde  seyir halindeyken rutin kontrol yapan trafik ekipleri tarafından durduruldu. Ekipler, siyah renkli cam filmiyle kaplı aracın Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinde düzenlenen "Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıları olan, tehlike yaratacak şekilde araçları kullanan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede Duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılır" maddesi gereğince 198 lira ceza kesti.
 
"KADINA TACİZ 14 KAT ARTTI" VURGUSU
 
Para cezasını ödeyip ardından da cezaya itirazda bulunan Doğan dilekçesinde, kanun maddesinde filmlerin araç camına yapıştırılmasının yasak olduğu şeklinde bir madde olmadığını belirtti. Öte yandan kadına tacizin son 10 yılda 14 kat arttığına vurgu yapan Doğan, sürücülerin tacizinin önüne geçmek için camında film kullandığını kaydetti.
 
MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ
 
Anadolu 9. Sulh Ceza Mahkemesi Doğan’ı haklı bularak cezanın iptal edilmesi yönünde karar verdi. Mahkeme kararında Karayolları Trafik Kanunu ilgili maddesinin sürücünün görüşüne engel olacak şeyleri yasakladığını ve engel olacak şeylerin ise duman ve gürültü ile ilgili olduğunu belirtti. Yasada cam filmleri ile ilgili boşluk olduğunu belirten hakimlik mevcut maddenin bunu yasaklamadığını kaydetti. Bazı araçların arka camlarının filmle kaplı olarak üretildiğine de vurgu yapılan kararda Dilek Derya Doğan’ın itirazı kabul edildi.
 
"HAYVANLARIN BESLENMESİNDE KULLANMAYA KARAR VERDİM"
 
Demet Derya Doğan kararın emsal olmasını istediğini belirterek, "Bağdat Caddesi yönünden Kadıköy’e seyir halinde devam ederken trafik ekipleri tarafından durduruldum. Arabamın camları siyah film kaplı olduğu için bana 198 lira ceza kestiler. Ben de bunun haksız olduğunu düşündüm ve bireysel olarak mahkemeye itirazda bulundum. İtirazım kabul gördü ve ücreti geri alacağım. Alacağım ücreti de sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanmaya karar verdim" dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler