YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PÖH alım şartları nelerdir? PÖH başvuru tarihi ne zaman?
PÖH alım şartları nelerdir? PÖH başvuru tarihi ne zaman?
21 Eylül 2016 09:43
PÖH olmak birçok gencin hayalidir. Bazende şartlar polis olmayı gerektirir. Peki polis olmak için şartlar nelerdir? Herkes polis olabilir mi? Polis olmanın bazı şartları vardır, bunları taşıyamayanlar polis olamaz. PÖH başvuru tarihi ne zaman?

Polis Özel Harekat (PÖH) alınacağı duyuruldu. PÖH, Emniyet biriminin bir kolu da PÖH'tür. Binlerce genç polis olmanın yolunu arıyor. Her yıl binlerce kişi polis olarak kamuya atanıyor. Son yıllarda FETÖ operasyonu nedeniyle çok sayıda polis görevden uzaklaştırıldı. Rutin polis alımlarının yanısıra görevden uzaklaştırılan polislerin yerine yeni polisler de alınacak. Bu nedenle çok sayıda polis kadrosu açılacak. Peki polis olmak kolay mıdır? Polis olmanın şartları nelerdir? 2016 'da polis olmak için aranan şartlar değişti mi?

PÖH BAŞVURU TARİHLERİ
Polis Akademisinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne özel harekat polisi yetiştirmek üzere askerliğini yapmış ve 28 yaşından gün almamış olan en az lise veya dengi okul mezunlarından 10 bin erkek öğrenci adayı alınacağı belirtildi. Açıklamada, başvuruların 10 Ekim'den itibaren Akademinin internet sitesinden online yapılabileceği bildirildi. Başvuranlar arasında fiziki yeterlilik ve mülakat sınavının yapılacağı da kaydedilen açıklamada, adaylardan istenecek belgeler ve aranan şartların başvuru tarihinden önce aynı sitede yayınlanacağı belirtildi.

BAŞVURU ŞARTLARI
Polis özel harekat alımları şartları ise şöyle: 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK'ya göre, özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, KPSS şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla polis meslek eğitim merkezlerine alınabilecek. Bu kişilerin, 28 yaşından gün almamış ve terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerekecek.

10 BİN ERKEK
Vatandaşların merak ettiği konulardan biriside alımların kaçta kaçının bayanlardan ve erkeklerden oluşacağı oldu. Numan Kurtulmuş: ”671 sayılı KHK ile gelen bir diğer düzenleme, yeni özel harekat polisi alımı ile ilgili düzenlemeler, yeni özel harekat polisi alımı yapılmasıyla ilgili sürecin bu KHK ile açıklığa kavuşturulması oldu.” dedi. İçişleri Bakanı geçtiğimiz günlerde FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin ardından tüm kamu kurum ve kuruluşlarında temizliğe gidildiğini ve 10 bin polis (9 bin bay, 1 bin bayan) alımı yapacağını duyurdu. Ancak son açıklanan duyurularda alımların sadece erkek adaylardan oluşacağı belirtildi. 

ASKERLİK ŞARTI DEVAM EDİYOR, TERHİS TARİHİ İBARESİ KALDIRILDI

Askerlik konusunda daha önceki duyuruda açıklanan, “28 yaşından gün almamış ve terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerek” cümlesindeki “terhis tarihinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerek” ibaresi kaldırılmış oldu.

Habertürk’ün belirttiğine göre şartın yazılmaması kaldırıldı anlamına gelmekte ancak hayal kırıklığına uğranılmaması için 10 Ekim beklenmeli.

20 BİN ALIM YAPILACAK
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Önümüzdeki süreçte 20 bin polis alımı gerçekleştirilecek. Bunların 10 bini, 19. dönemde özel harekat branşında eğitilip istihdam edilmek üzere KPSS şartı aranmadan, en az lise mezunu ve askerliğini son 3 yıl içerisinde yapmış adaylardan seçilecek." dedi. Gölbaşı'ndaki Polis Akademisine bağlı fakülte ve yüksekokullardan polislik eğitimlerini tamamlayan 184'ü kadın 607 komiser yardımcısı için mezuniyet töreni düzenlendi. Törende konuşan İçişleri Bakanı Soylu, mezun olan yeni komiser yardımcılarının hak yemek şöyle dursun, hakkı savunmak için hem çok onurlu, hem yükü, mesaisi ağır, şehadetle her daim kol kola gezen bir mesleğe adım atmak üzere eğitimlerini tamamladıklarını söyledi.

Milyonlarca gencin merakla beklediği Polis Özel Harekat alım başvuru tarihleri açıklandı. Vatandaşların uzun süren bekleyişi nihayet sona erdi ve alımların 10 Ekim itibari ile yapılacağı açıklandı. Siz de yazımızdan başvuruların nasıl ve nereden yapılacağını alım şartlarını detaylarıyla öğrenebilir ayrıntıları takip edebilirsiniz.

 // Oğylcan
Ben Liseye açıktan devam ediyorum yaşım 22 askerlik yaptım ve geleli 6ay oldu...
08 Kasım 2016 14:34
 // Ali
3 yıl doğu grv yapmış ve bırakanlar alınacak mı?...
03 Kasım 2016 14:12
 // Kaan
Askerlik şartı kalsın en iyisi önce vatan borcu...
02 Kasım 2016 09:32
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler