YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Piyasalarda bayram bereketi
Piyasalarda bayram bereketi
10 Kasım 2010 11:25
Vatandaşlar yaklaşan bayram dolayısıyla bir yandan kurbanlık temin etmeye çalışırken diğer yandan giyim ve gıda reyonlarından ihtiyaçlarını gideriyor. Bayramı fırsata dönüştürme çabası içindeki esnaf ise "satışlarımı nasıl artırabilirim" düşüncesi içinde.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeni ile özellikle giyim ve gıda sektöründe önemli bir canlanma olduğu gözleniyor.

Vatandaşlar, bir taraftan kurban temini ve kurbanlık kesimi için gerekli olan malzemeleri temin etmeye çalışırken, diğer taraftan da gıda ve giyim eşyası satan iş yerlerine büyük ilgi gösteriyor.

Gaziantep'in gıda ve giyim eşyası satışı yapan Gaziler Caddesi ve Mütercim Asım Caddesinde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Giyim ve gıda satışı yapan esnaf, Kurban Bayramı'nı fırsata dönüştürmek için vitrinlerini değişik ürünlerle süsleyerek, satışını arttırabilmenin hesaplarını yapıyor.

Kurbanlık fiyatlarının artması, vatandaşı biraz sıkıntıya sokmuş olmakla birlikte, bayramın yaklaşması ile birlikte vatandaşlar biraz da bütçelerini zorlayarak, bayramı en iyi şekilde geçirebilmek için masraftan kaçınmamaya çalışıyor. Bu durum da piyasaların hareketlenmesine, özellikle de gıda ve giyim sektöründe imalat ve satış yapan esnafın rahatlamasına neden oluyor.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısı ile piyasalardaki canlanmanın sevindirici olduğunu belirterek, ''bizim için önemli olan piyasalardaki canlanmanın yılın 12 ayında da devam etmesi'' dedi.

''KALICI CANLANMA BEKLİYORUZ''

Türk ekonomisinin bel kemiği konumunda bulunan küçük esnaf ve sanatkarın yıllardan beri piyasalarda kalıcı bir canlanma beklediğini işaret eden Başkan Küsbeoğlu, şöyle konuştu:

''Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, Yılbaşı, Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel ve anlamlı günlerde piyasalarda geçici de olsa bir canlanma gözleniyor. Yılı 12 ay olarak düşünürsek, küçük esnaf ve sanatkarımız, bunun 3 ayını geçici canlanmalarla rahat bir şekilde geçirebiliyor, bu özel ve anlamlı günleri fırsata çevirmesini biliyor. Ancak, bu durum esnafımız için yeterli değil.

Yılın 12 ayının sadece 3 ayında geçici bir rahatlama olması bizim için yeterli değil. Esnafımız, yılın 12 ayının da canla ve hareketli geçmesini bekliyor. Bunun için yıllardan beri umutlu bekleyişimiz sürüyor. Ancak, şu ana kadar bu kalıcı canlanmanın sağlanamadığını görüyoruz. Umarım, Kurban Bayramı ve daha sonra da yeni yılla birlikte piyasalarda kalıcı bir canlanma ve rahatlanma sağlanır.''

Küsbeoğlu, Kurban Bayramı dolayısı ile vatandaşların biraz da bütçelerini zorlayarak daha fazla harcama yaptığını, hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerine yardım yapmak amacıyla biraz daha azla harcama yapmasının gıda maddelerine ve giyime talebi arttırdığını, bunun da piyasalara olumlu yansıdığını kaydetti.
AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler