YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pilot ile kule arasında müzik diyaloğu
Pilot ile kule arasında müzik diyaloğu
24 Haziran 2013 17:33
Hava trafik kontrolörleri ile pilotların konuştuğu telsiz frekansında bir Türk uçağının pilotu müzik duyduğunu söyledi. Pilot ve kule arasında geçen konuşmanın ses kaydı ortaya çıktı.

Hava trafik kontrolörleri ile pilotların konuştuğu telsiz frekansında bir Türk uçağının pilotunun müzik duyduğu bilgisini vermesi dikkat çekti. İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bugün bağlantıya geçen Türk bir pilot, kule görevlisini uyararak, "FM bandından müzik yayını gelmekte" dedi. Bunun üzerine kule görevlisi de pilota duyduğu müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilgisi olup olmadığı sorusunu yöneltti. Müzik yayınının neden kaynaklandığı öğrenilemezken FM bandında yayın yapan radyo istasyonları da zaman zaman hayati önem taşıyan pilot ve hava trafik kontrolörleri arasında ki iletişim hatlarına da girebiliyor.
 
Pilotun duyduğu müzik yayınıyla ilgili kule görevlisini bilgilendirme konuşması şöyle:
 
Pilot: FM bandından müzik yayını gelmekte bilginize.
 
Kule: Anlaşıldı efendim sağ olun acaba müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilginiz var mı?
 
Pilot: Biraz dinleyeyim efendim bilgi vermeye çalışacağım.
İHA

Etiketler: , , ,
19:40
 // CAMİDE ÇİFTE TELLİ
Camilerde merkezi sistem yüzünden, bu tür kepazeliklerle karşılaşıyorduk. Ama uçağın telsiz bandına FM frekansı nasıl sızmış anlayamadım. Durumu komikliğe vurmakla değilde ciddiyet içinde ele almamız lazım. Bu olay kasıtlı bir saldırı olabilir....
24 Haziran 2013 19:40
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler