YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pilot ile kule arasında 'arabesk' krizi
Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi frekansından arabesk müzik yayını karışınca kule ile pilotlar arasında ilginç konuşmalar yaşandı.
Pilot ile kule arasında 'arabesk' krizi
27 Haziran 2013 / 21:54 Güncelleme: 27 Haziran 2013 / 22:06

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile bir Türk uçağının pilotu arasında salı günü saat 21.30’da yaşanan “arabesk diyaloğu” ilginç konuşmalara sahne oldu. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekanstan, pilot arabesk müziği duyduğunu belirtti. Bir başka pilot daha yayını kule görevlilerine rapor etti. İşte, salı akşamı yaşanan olayda, pilot ile kule görevlisi arasındaki diyalog:

  Pilot: 121.5 frekansından arabesk sesi geliyor yüksek miktarda; bilginize. ilgili birimlere haber vermeniz rica olunur.

  Kule: Çok teşekkürler, sizden önceki havayolları da rapor etti, iletiyorum. Şu andaki müzik yayını sizi rahatsız ediyor mu? Muhakkak ki problem.
 
Kule: Şimdi bu frekans gayet net görünüyor, müzik yayını için ilgililere haber verdik, tekrar vereceğiz.
 
Pilot, kule görevlisine son olarak “Şu an itibarıyla Elazığ bölgesine en üst noktasının yaklaşık 11 mil mesafedeyiz, buradan itibaren yoğunlaşmaya başlıyor. Sesi kısmadığınız sürece eğer normal bir düzeyde tutarsanız, inanılmaz derecede rahatsız ediyor. Bilginize” diyerek konuşmayı sonlandırdı.
 
Radyo mu, amatör telsizci mi?
 
Geçtiğimiz pazartesi günü de telsiz frekansında bir Türk uçağının pilotu müzik duyduğu bilgisi vermiş, bunun üzerine kule görevlisi de pilota duyduğu müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilgisi olup olmadığı sorusunu yöneltmişti. Arabesk yayınının radyo frekanslarının karışması mı veya amatör telsizcilerden mi kaynaklandığı öğrenilemezken, FM bandında yayın yapan radyo istasyonları da zaman zaman hayati önem taşıyan pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişim hatlarına girebiliyor.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler