YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peygamberimizin hayvan haklarına bakışı nasıldı?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Peygamberimiz SAV Efendimiz'in hayvan hakları ile ilgili görüşlerini ve hadislerini açıkladı.
Peygamberimizin hayvan haklarına bakışı nasıldı?
26 Eylül 2014 / 05:34 Güncelleme: 26 Eylül 2014 / 05:44

Kanal A'da yayınlanan ve Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim’de, Hz. Muhammed SAV'in hayvan hakları ile ilgili hadislerini ve meallarini açıkladı.

Kuru hayvan hakları savunuculuğunun anlamsız olduğuna değinen ve Kurban Bayramı'ndan önce de herkesin et yediğini hatırlatan Kavaklı şöyle konuştu:

"Haksız yere hayvan öldürenden Allah hesabını sorar"

Türkiye'de hayvan hakları insan haklarının önünde yer alıyor. Peygamber SAV'in bu hayvan haklarına bakışı ile ilgili hadisleri zikretmek istiyorum. Resul-u Ekrem, "Hiçbir kişi yoktur ki, bir serçeyi yahut ondan daha büyük bir canlıyı haksız yere öldürsün de Yüce Allah ona bunun hesabını sormasın" buyuruyor.

Resul-u Ekrem SAV, açlıktan sırtı karnına yapışmış bir deveye rastladı. "Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah'tan korkun. Onlara binmeye elverişli hallerinde binin ve yenmeye elverişli hallerinde de onları yiyin. Ama onların bakımını temin edin, onları aç bırakmayın" buyurdu.  'Kıyamet gününde boynuzsun koyun, boyunlu koyundan hakkını alacaktır' demiyor mu eskiler? Kitaplar da aynı mealde söylemiyor mu? Herkes orada hakkını alacak. Dolayısıyla köydeki vatandaşımız, eşeğine binen, döven, atına binen, döven, çiftini süren, döven insan vd eğer haksızlık yapmış ise, yapıyor ise mutlaka bunların hakkını Allah kıyamet günlerinde o kullardan hakkını alacak.

Böyle bir din, böyle bir Peygamber var. Bu din bize hayvan haklarını öğrettiği halde, hayvanlara olan muameleyi öğrettikten sonra, birilerinin bugün kalkıp da hayvan haklarından bahsetmesi garibime gidiyor.

Bir serçenin hakkını gözetleyen bir din, onu tavsiye eden bir Peygamber var. Ama O'nun tavsiye ettiği şeylerden hiçbirisi yok, sadece kuru kuruya hayvan hakları var. O hayvanlar da hangileri? Sokak köpekleri. Başka? Sokak kedileri.

Miilet bayramdan önce et yemiyor muydu?

Kurban Bayramı'ndan Kurban Bayramı'na bir de kurban kesilen hayvanlar. Peki bayramdan bayrama kurban kesilen o hayvanlardan önce millet hiç et yemiyor mu, hiç hayvan kesilmiyor mu? Ayağına giydiğin ayakkabının derisi nereden geliyor? Sırtına giydiğin montun, kürkün derisi nereden geliyor? Ayağına ayakkabı giyiyorsun, sırtına kürk giyiyorsun, kebapçıdan çıkmıyorsun. Birazcık Müslüman bunu düşünmeli.

SAV Resul-u Ekrem, " Yemeğinizi inanan insanlara yedirin. İnanmayan insanlara yedirdiğiniz her lokma yemek, kıyamet gününde sizden davacı olacak"  buyuruyor. Yani komşumuza ikram olayı değil. İşte Kurban Bayramı geliyor. Senin dinin gayrimüslim bir komşuna kurban eti vermeyi müsaade ediyor mu kardeşim? Ediyor. O mana ayrı. Onu oraya çekme. Ama Allah'a inanmayan, O'nunla dalga geçen, O'nun emri ile dalga geçen, O'nun emrini yerlerde sürükleyen her insana yedirdiğin lokmalar kıyamet gününde senden davacı olacak.

Öyleyse kurbanın dışında bu millet et yemiyor mu? Kasaplar, alışveriş merkezleri boşuna mı duruyor? Alışveriş merkezlerine gelen etler, tavuklar nereden geliyor? Her gün tavuk yiyorsun. Tavuk hayvan değil mi? Her gün yumurta yiyorsun. Nereden yiyorsun o yumurtayı? Bunların hiçbirisi yok. Kuru kuru hayvan hakları var.

Ucunda din kokusu olan yere saldırıyorlar

Birazcık ucunda din kokusu varsa hemen oraya saldırı geliyor. "Efendim kan akıtılarak ibadet yapan dini de ben ilk defa görüyorum!" Zaten dini bilmiyorsun ki! Bilsen bunu söylemezsin. Din kan akıtarak ibadet yaptırmıyor mu? 'Allah yolunda şehidi' lafı Allah, Kur'an'da boşuna mı söylüyor. "Allah yolunda ölenlere, öldürülenlere, ölüler demeyin. Onlar diridirler. Ama onların nasıl yaşadığını siz bilmezsiniz" diyor Allah-u Teala. Bu din değil mi?

Efendim Çanakkale'de 251 bin 309 vatan evladı can vermiş. Bu insanlar kan akıttılar. Kanları suladı bu toprağı. Hani diyor ya; "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı! düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun. İncitme yazıktır atanı. Verme dünyaları alsan bu cennet bu vatanı." Yani şimdi Çanakkale'de ölen, oluk gibi kan akıtarak bu vatanın toprağının her karışını sulayan evladın kanı mübarek, mukaddes değil mi? Bunu din emretmiyor mu? Savaşa giden insandan canını istiyorsun. Karşılığında ne veriyorsun?

Serçenin hakkını soran Allah, haksız yere öldürülen hayvanların haklarını da soracak, haksız yere öldürülen Filistinliye arka çıkmayana da soracak. Hem Müslüman'ına hem gavuruna soracak.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler