YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Peygamber Efendimizin uyumadığı gece...
Peygamber Efendimizin uyumadığı gece...
03 Ağustos 2013 14:25
Bu gece Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Kesin olarak bilinmemekle birlikte İslam dünyası Ramazan ayının 27. gecesini ‘Kadir Gecesi’ olarak idrak etmektedir. İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren, beşeriyyeti karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan dinimizin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında, Kadir gecesinde inmiştir.

Tan yeri ağarıncaya kadar selam

Cebrail (a.s.)’in diğer meleklerle bu gece yeryüzüne inerek Allah’a ibadet eden kulları selâmlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selâm ve esenlik olması da ilâhî rahmetin çok güzel bir tecellisidir.

Bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça bildirilen bu gece bizim için Allah’ın büyük bir lütfudur.

Aile fertlerini uyandırırdı

Peygamberimiz, Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.

Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü’minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.

İslam alimleri bu geceyi, namaz kılarak, Kur’an okuyarak, dua ederek, tevbe ve istiğfarda bulunaraka suretiyle ihya etmeyi tavsiye etmişlerdir.. Namaz borcu olanların hiç olmazsa bir gün bir gecelik kaza namazı kılmaları, böyle bir borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları uygun olur.

Bu kutsal gecede;

Şerefli bir kitap (Kur’an-ı Kerim)

Şerefli bir melek aracılığıyla, (Cebrail)

Şerefli bir ümmetin,

Şerefli peygamberine (Hz. Muhammed A.S.) nazil oldu.

Kadir gecesi;

Kur’an-ı Kerim’in bu gecede inmesi,

Bu gecenin bin aydan (83 sene, 4 ay) daha hayırlı olması,

Allah’ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle üstün bir değer taşımaktadır.

Bu gecenin, müstakil bir sûre ile şerefi yükseltilmiş, Kur’an-ı Kerimin 97. sûresi buna tahsis edilmiştir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor:

“Doğrusu, Biz, onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kur’an şefaat edecektir

Peygamberimiz Kur’an okuyanlara bu Yüce Kitab’ın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir. “Kur’an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçı olarak gelir.” Bu sebeple, Kur’an-ı Kerimin yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gecede, Kur’an okumanın ayrı bir değeri vardır. Peygamberimizin saygıdeğer eşi Hz. Aişe (R.A.) diyor ki: “Peygamberimize: - Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim” diye sordum. Peygamberimiz:

“Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua et” buyurdu.

Son on günde gizli

Konu ile ilgili rivayetler arasında; Kadir gecesinin, Ramazanın son on gününde, sayıları tek olan gecelerin içinde ve bu tek sayılı gecelerden de

27. gecede olduğu rivayeti tercih edilmiş ve asırlardan beri mü’minlerce kutlanagelmiştir. Kadir Gecesi’nin bu ay içerisinde hangi gece olduğunun gizlenmesi, mü’minlerin her geceyi Kadir Gecesi bilip, her gece çokça ibâdet etmeleri içindir. Kadir Gecesi dolayısıyla İstanbul’un çeşitli cami ve Ramazan çadırlarında da özel etkinlikler düzenlenecek.

 

Star

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler