YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pazarda bez torba dağıttı
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Naylon poşete hayır" kampanyası kapsamında huzurevindeki yaşlılarca dikilen bez pazar torbalarını pazar yerinde vatandaşlara dağıttı.
Pazarda bez torba dağıttı
04 Şubat 2010 / 20:39 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 20:43

Pazarcılar Odası'nın da desteklediği bez torba dağıtımına vatandaş büyük ilgi gösterdi. Naylon poşet kullanımının zararlarının anlatıldığı broşürlerle birlikte vatandaşa dağıtılan bez torbalarla, tabiatta ancak bin yılda yok olabilen naylon poşet kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.  
 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, huzurevi sakinleri tarafından ilk etapta dikilen bin 500 adet bez torbayı Dikkaldırım pazar yerinde vatandaşa dağıtmaya başladı. Dündar pazar alışverişi için Diklaldırım pazar yerine gelen vatandaşlardan çevreye olan sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için plastik poşet kullanmamalarını istedi.  Petrolden üretilen plastik torbalarda güneş, ısı ve ışığın kimyasal çözümlemelere neden olduğunu, bunun da başta kanser olmak üzere ölümcül hastalıklara sebep olduğunu söyleyen Dündar, "Naylon poşetler hem çevre sağılığını hem de insan sağlığını tehdit ediyor. Bunun için naylon poşet kullanımının en aza indirilmesi için çalışıyoruz" diye konuştu.  
 

Osmangazi Belediyesi 2010 yılı içinde başta pazaryerleri olmak üzere naylon poşet kullanımının yoğunlukta olduğu bölgelerde 10.000 bez torba dağıtacak. Kampanya kapsamında Tuhafiyeciler Odası, Büyükşehir Belediyesi Huzurevi gibi kurum, kuruluş ve sivil toplam örgütleriyle iş birliği yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yeni işbirlikleriyle projenin dalga dalga tüm kente yayılması sağlanacak.   İHA


 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler