YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Parmak bebek" hayata tutundu
"Parmak bebek" hayata tutundu
16 Şubat 2016 10:38
Kocaeli'de 25 haftalıkken, 760 gram ağırlığında dünyaya gelen Ali Emin bebek, 2 kilograma ulaştığı 3 aylık tedavinin ardından taburcu edildi

Kocaeli'de 25 haftalıkken, 760 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, hayata tutunmayı başardı.
Gölcük ilçesinde yaşayan Erol-Fatma Es çiftinin, İzmit ilçesindeki özel bir hastanede, 25 haftalıkken 760 gram ağırlığında erkek bebeği dünyaya geldi. Hayati tehlikesi bulunduğu için hastanenin yenidoğan bakım ünitesinde kuvöze konulan bebek, yaklaşık 3 aylık tedavinin ardından taburcu edildi. 

Es çifti "Ali Emin" adını verdikleri bebeklerini 83 gün sonra kucaklarına almanın mutluluğunu yaşıyor. 

Anne Fatma Es, 83 gün boyunca zor ve sıkıntılı günler geçirdiklerini belirterek, hastane personelinin hem onlara destek olduğunu hem de bebeklerinin hayata tutunmasını sağladığını vurguladı. 

Ali Emin'in ikinci çocukları olduğunu bildiren Fatma Es, şunları söyledi:"7 yaşında bir kızımız daha var. Hamileliğimin 25’inci haftasına gelince sıkıntılar yaşamaya başladım. Bunun üzerine eşim beni acilen bu hastaneye getirdi. Burada beni doğum için ameliyata aldılar. Bebeğimiz 25 haftalık prematüre olarak dünyaya geldi. Doğduğunda 760 gramdı, sonra 680 grama düştü. Üç ay kuvözde kaldı. Bizim için çok zor ve üzücü günlerdi. O günleri hatırlamak bile istemiyoruz. Şu anda oğlumuz 2 kilo 30 gram. O artık kocaman bir erkek oldu. Onu kucağımıza aldığımız için çok mutluyuz."

Bebeğin solunum makinesiyle desteklendiğini anlatan Es, doğumu gerçekleştiren Op. Dr. Bertan Akar'a, bebeğe 3 ay boyunca yenidoğan yoğun bakım ünitesinde özenle bakan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ayla Günlemez'e ve uzman Dr. Berat Yücel'e, yenidoğan yoğun bakım ünitesi sorumlu hemşiresi Saniye Ulukaya Ergun'a teşekkür etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler