YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paris suikasti hasıraltı edildi
Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, üç PKK'lı kadının infazının üzerinden 6 ay geçmesine karşın soruşturmayı tamamlayıp mahkemeye sunamadı.
Paris suikasti hasıraltı edildi
18 Temmuz 2013 / 11:24 Güncelleme: 18 Temmuz 2013 / 11:28

9 Ocak 2013 tarihinde Paris'te PKK'lı 3 kadının öldürülmesinin üzerinden neredeyse 6 ay geçti ancak Fransa'da dosyaya bakan savcı halen soruşturma dahi açamadı.

Dava dosyası hakkında gizlilik kararı uygulayan Fransız adaleti, olayın 3 failinden biri olarak yakalanan Ömer Güney'i sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Paris yakınlarındaki bir hastane cezaevine yatırdı. Güney, hastanede 3 kez ailesi ile de görüştürüldü.

Türkiye'nin Güney için soruşturma heyeti gönderme talebi ise Fransız makamlarınca reddedildi.

Gizlilik kararı verilen ve şimdiye kadar kayda değer hiçbir ilerleme olmayan cinayet dosyasında Fransız istihbaratının büyük rolü olduğu iddia ediliyor. PKK'lı Sakine Cansız ve 2 arkadaşının öldürüldüğü binayı gören kameralara ait görüntülerin Fransız dış istihbarat servisi DGSE'ye ( Direction Generale de Securite Exterieur) gönderildikten sonra bir daha ortaya çıkmaması, kafa karışıklığını artırdı.

Savcılık, 13 Ocak'tan buyana cinayetle ilgili 2'si İranlı olmak üzere 11 kişinin ifadesine başvurdu. Ancak, kriminal raporunda olay yerine gelenlerin en az 3 kişi olduğuna değinilmesine rağmen, savcılık diğer iki kişinin izine bir türlü ulaşamadı! DGSE tarafından korunduğu izlenimi oluşan Ömer Güney'in Fransız istihbaratına çalıştığı iddiası da giderek daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

 

Yeni Şafak

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler