YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paraşütçü işte böyle kurtarıldı
Düşen paraşütçü pes etmedi ve ateş yakıp yerini belli etmeyi başardı
Paraşütçü işte böyle kurtarıldı
29 Eylül 2009 / 14:02 Güncelleme: 29 Eylül 2009 / 16:16

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Babadağ'dan atlayış yapan fakat ters rüzgar nedeniyle kayalıklara düşen Rus yamaç paraşütçüsünün kurtarılma anı yanındaki amatör kamera tarafından kaydedildi.

Askeri helikopterle kurtarılan Rus yamaç paraşütçüsünün kurtarılma anı operasyon görüntülerini anımsattı. Edinilen bilgiye göre, dün öğle saatlerinde yamaç paraşütü yapmak için Babadağ'a çıkan Alexey Golovanov (35), 1900 metrelik pistte hazırlıklarını tamamlayıp saat 13.30 sıralarında havalandıktan 10 dakika sonra ters rüzgara kapıldı. Paraşütünü havada tutmak için mücadele eden paraşütçü, bin 800 metre yükseklikte kayalıklara çakıldı. Düştüğü yerde hareketsiz kalan ve sol ayağının kaval kemiği kırılan paraşütçü bir süre yardım bekledi. Golovanov kurtarma ekibinin gelmediğini görünce ateş yakarak yerini diğer pilotlara gösterdi. Harekete geçen paraşüt firması yetkilileri yaralı paraşütçüyü kurtarmak için Dalaman'da konuşlu bulunan askeri helikopterden yardım istedi.

Yaklaşık 2 saat sonra bölgeye gelen askeri helikopterin yaralı paraşütçüyü kurtarmaya çalışması sırasında ise operasyon görüntülerini andıran sahneler yaşandı. Askeri helikopterin dağın zirvesine indiği anda dahil olmak üzere yaralı paraşütçünün 3 saatlik bekleyişini görüntüleyen amatör kameraya yansıyan görüntüler, yaralı Rus paraşütçünün çaresizliği yaşadığı anları da gösteriyor. Yaralı paraşütçünün sedyeyle sarp kayalıklardan çıkarılmaya çalışıldı anlarında bulunduğu amatör kamera görüntüleri, Babadağ'da profesyonel bir kurtarma ekibinin bulunması zorunluluğunu da gözler önüne serdi. Yaklaşık 3 saatlik çalışma sonrasında vinçle helikoptere çekilen yaralı paraşütçü, Fethiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan paraşütçünün sol ayağının kaval kemiğinin kırıldığı ve yüzünde yaralanmalar olduğu öğrenildi.

Babadağ'da uçuşların 3 saat durmasına neden olan kaza sonrası atlayışlar yeniden başladı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler