YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pamir'in iddianamesi iade edildi
Pamir'in iddianamesi iade edildi
20 Kasım 2014 01:00
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, küçük Pamir'in ölümü ile ilgili davada anneye ceza verilmesi üzerine, iddianameyi savcılığa iade etti ve bilirkişi raporu istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarıyer'de kaybolduktan sonra komşu evin havuzunda ölü bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik'in ölümüne ilişkin anne Süverce Dikdik'in "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle hazırlanan iddianameyi eksiklikler nedeniyle savcısına iade etti.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Levent Çağıl tarafından hazırlanan Süverce Dikdik'in korunmaya muhtaç 3,5 yaşındaki oğlu için gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan 2 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, 5 Kasım'da onay için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Faruk Erşen Yılmaz'a gönderildi.

Başsavcıvekili Yılmaz, eksiklikler tespit ettiği iddianameyi, Cumhuriyet Savcısı Çağıl'a iade etti.

İade gerekçesinde, iddianamede, anne Dikdik'in oğlunun ölümündeki kusurunun yeterince açıklanmadığı belirtilerek, kusurun tespiti için olay yerinde bilirkişi incelemesi yapılıp, rapor hazırlanması istendi.

Cumhuriyet Savcısı Levent Çağıl, iddianameyi inceleyerek, kusurlu bulduğu anne Süverce Dikdik ile ilgili yeni bir değerlendirme yapacak. Talebe göre bilirkişi incelemesi yaptırması beklenen Çağıl, iddianameyi onay için yeniden başsavcıvekilliğine gönderecek.

Onaylanması durumunda Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden İstanbul asliye ceza mahkemelerinden birine gönderilecek iddianameyle ilgili 15 gün içinde kabul ya da ret yönünde karar verilecek.

Olay

Pamir Dikdik, Sarıyer Zekeriyaköy Beşevler Sitesi'ndeki evlerinden 4 Nisan sabahı, annesi ve babası evde uyurken ayrılmış, kendisinden haber alınamaması üzerine ailesinin yanı sıra jandarma, arama kurtarma ve itfaiye ekipleri ile yüzlerce vatandaş tarafından civarda aranmıştı.

Küçük çocuğun cesedi, kaybolduktan 30 saat sonra, komşu evin çamurlu havuzunda dalgıçlar tarafından bulunmuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler