YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özgecan'ın katiline kastrasyon yapılabilir
Özgecan'ın katiline kastrasyon yapılabilir
19 Şubat 2015 15:10
Türkiye’nin gündemine oturan Özgecan Aslan cinayetinde gözler tutuklu katil zanlısı Suphi Altındöken’e verilecek cezaya döndü.

İdam ve hadım cezasıtartışılırken, mevcut yasa ile tedaviye dönük doktor raporu üzerine faile kastrasyon (kimyasal yollarla cinsel gücün yok edilmesi) yapılabileceği ortaya çıktı. Esra Yazdıç Demir'in Habertürk'te yayımlanan haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Ceza değil tedavi

Yasal olarak hadım Türkiye’de var mı?

2009’da Meclis’e Alev Dedegil’in verdiği ve sonra kadük olmuş bir teklif bu. Sonra ben bakan olunca Alev Hanım’la gerekli görüşmeleri yaptık ve bu bir tasarıya dönüştü. O şekilde geçen yıl haziran ayında yasalaştı. Orada bir yanlış ifadelendirme var. Kastrasyon tüm dünyada bir ceza yöntemi olarak değil bir tedavi yöntemi, toplumu koruma yöntemi olarak kullanılır. Faili tedavi, toplumu failden koruma şeklinde. Tıbbi bir yöntemdir. Tıbbi bir gereklilik olduğu tespiti ile uygulanabilir. Kastrasyon, yani o ilaçlar uygulandığı sürece etkilidir. İlaçlar kullanılmadığında kişi eski haline döner.

Özgecan’ın failine kastre uygulanabilir o zaman değil mi?

Uygulanır mı uygulanamaz mı bilemeyiz. Bakın bu yasada odak noktası kişinin tıbbi gerekliliklerle bu şekilde tedavi edilmesidir. Başka saiklerle, hunharca hislerle mi bunu yaptı, bunu bilmiyoruz. Bu ancak doktor raporu ile tespit edildikten sonra uygulanabilir.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler