YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Özal şişmanladığı için kemeri bağlayamadı''
''Özal şişmanladığı için kemeri bağlayamadı''
''Özal şişmanladığı için kemeri bağlayamadı''
28 Eylül 2008 / 09:38 Güncelleme: 28 Eylül 2008 / 00:00

Pilot Mustafa Kolko'nun anılarını yazdığı 'Havada 44 Yıl Neler Yaşadım' adlı kitabında tanınmış isimlere ait ilginç satırlar var. 'Özal şişmanladığı için kemeri bağlayamadı,


Kaptan pilot Mustafa Kolko içinde; Kenan Evren, Turgut Özal, Bülent ve Rahşan Ecevit, Necmettin Erbakan, Mehmet Ağar ile yaşadıkları da bulunan uçuş anılarını "Havada 44 Yıl Neler Yaşadım" adıyla kitaplaştırdı. Deneyimli pilot kitabında; "Özal sürekli kokpitte uçardı. O kadar şişmandı ki iniş esnasında kemerini bağlayamadık. Rahşan Ecevit kucağında oğlakla uçağa bindi. Kenan Evren'in dönemin Bulgaristan lideri Todor Jivkov'u ziyareti sırasında yaşananlar. Mehmet Ağar'ın kokpitte sigara içmesi. İnek dolu piste nasıl indikleri..." gibi onlarca anısına yer verdi.


GÜL ÇOK ÜZGÜNDÜ


Kolko Kaptan, Necmettin Erbakan'ı Libya ziyaretine götüren ekibin içinde yer aldığını söyleyip şunları anlattı: "Başbakan Necmettin Erbakan, Devlet Bakanı Abdullah Gül'ün de bulunduğu heyetle Libya'ya gittik. Dönüş planına göre biz önceden hazırlık için havalimanına geldik. Fakat dönüş planı 4 saat geçti gelen yok. Neyse geldiler uçak havalandı. Bir süre sonra Gül yanında büyükelçi ile kokpite geldi. Gülümsemesiyle tanıdığımız Gül'ün yüzündeki hüzünlü ifade seziliyordu. Belki de sıkıntıdan yolcu kabininde duramadı."


Ecevit kokpitte otururdu


Bülent Ecevit, Antalya mitingi için uçak kiralamıştı. Dönüşte, Rahşan Hanım kucağında bir yavru oğlakla uçağa bindi. Bülent Ecevit, hep bizim yanımızda kokpitte otururdu."


Ağar sigara içti


"Uçuşta sigara yasağı yeni konmuştu. Mehmet Ağar, kokpitte sigara içmek için hostesle haber göndermiş. O da gelince kokpitteki sayı 6 oldu. Bu sorumsuzluğun vicdan azabını hâlâ çekiyorum."


Kaymaklar koktu


"Kenan Evren ilk ziyaretini, Bulgaristan'a yaptı. Sofya'ya gitmek için havalandık. Evren, Todor Jivkov'a kayısı ve Afyon kaymağı götürmüştü. Kaymağın uçakta unutulduğu bir gün sonra anlaşıldı. Bozulmuş olduğu için Jivkov tadına bakamadı. Jivkov heyeti uğurladıktan sonra beklemeden gitti."


Kemeri bağlayamadı


Kolko, Turgut Özal'ın cumhurbaşkanı iken Senegal'e yaptıkları ziyaret sırasında ilginç olaylar yaşandığı belirterek, "Heyette Mehmet Barlas, Cengiz Çandar da vardı. İniş hazırlığı yapıyorduk. Özal o kadar şişmanlamış ki kemeri bağlayamadı. Cumhurbaşkanı 'bırak kızım ben kaptanı tanıyorum, bir şey olmaz, böyle de inerim" dedi.


11 papağanla uçtuk


"Senegal'de iki gün kaldık. Çarşıda gezerken heyetteki arkadaşlar Cengiz Çandar'ın tavsiyesi ile papağan almışlar. Uçakta 11 papağan vardı. Dönüş için herkes uçağa bindi. Fakat Mehmet Barlas kokpitin kapısından, 'Kaptan bagajlarım gelmedi” dedi. Barlas'ın bagajları da gelince gecikmeli olarak havalandık." YENİŞAFAK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler