YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otobüse engelli almayan şoföre OTOBÜS cezası
Otobüse Alınmayan Engellinin Zaferi
Otobüse engelli almayan şoföre OTOBÜS cezası
08 Mayıs 2009 / 12:51 Güncelleme: 08 Mayıs 2009 / 00:00

Engelli Vatandaş Teslime Taplacı, Kendisini Otobüse Almayan Şoföre Açtığı Davayı Kazandı. Şoföre Verilen 6 Aylık Hapis Cezası, 6 Ay Süresince Ehliyetinin Alınarak Otobüs İşletim Görevinin Yasaklanmasına Çevrildi.


Engelli vatandaş Teslime Taplacı, kendisini otobüse almayan şoföre açtığı davayı kazandı. Şoföre verilen 6 aylık hapis cezası, 6 ay süresince ehliyetinin alınarak otobüs işletim görevinin yasaklanmasına çevrildi.
Bu karar, benzer davalarda da emsal teşkil edecek.


19 yaşında trafik kazası geçirerek tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Teslime Taplacı (36), 29 Nisan 2007 günü annesi ile birlikte Bahçeşehir-Taksim hattında çalışan halk otobüsüne binmek istedi. Taplacı ve annesi, şoförden otobüsün orta kapısını açmasını istedi. Ancak iddiaya göre şoför Abdulvahap Oran, diğer yolcuları aldıktan sonra "Seninle uğraşamam" deyip kapılarını kapattı.


Ehliyetine 6 ay el konuldu


Bunun üzerine Taplacı, plakasını aldığı şoförü İETT Müdürlüğü’ne şikayet etti. Müdürlüğün olayı küçük bir para cezası ile geçiştirdiğini öne süren Taplacı, İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güler Polat vasıtasıyla şoföre dava açtı. İki yıl süren dava, 5 Mayıs’ta karara bağlandı ve Abdulvahap Oran 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak ceza, 6 ay süresince ehliyetinin alınarak otobüs işletim görevinin yasaklanmasına çevrildi.


Herkese örnek olsun


Kararı öğrendikten sonra "Ben 6 ay çalışmazsam ne yaparım" diyen sanığa hakimin cevabı, "Bunu insanları engelli olduğu için kovalarken düşünecektin" oldu. Davacı Teslime Tablacı ise "Ben bu davayı Türkiye’de ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören engelliler adına kazandım. Bu karardan sonra bu tür kişiler engellilere karşı daha dikkatli olacak" diye konuştu.


Bizim için de sürpriz oldu


DAVACI Teslime Taplacı’nın avukatı Güler Polat "Karar bizim için de sürpriz oldu. Bu karar, Türkiye’deki engelli vatandaşlara örnek olacak. Bundan sonra insanların daha duyarlı ve dikkatli olmalarında fayda var." 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler