YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Otobüs şoföründen insanlık dersi
Otobüs şoföründen insanlık dersi
15 Şubat 2013 10:45
Adana'da özel halk otobüsü şöförü olarak çalışan 46 yaşındaki Abdullah Hoş, yerde bulduğu 7 bin 200 euroyu polis merkezine teslim etti.

Adana'da 50 lira yevmiye ile çalışan özel halk otobüsü şoförü, umre parası 7 bin 200 euroyu bankaya yatırmaya giderken düşüren şahsın parasını bulup polis merkezine teslim etti. Şoför, parayı bulduğunda almayı hiç düşünmediğini, kazancının 4 kişilik ailesine bol bol yettiğini söyledi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde çiftçilik yapan ancak Adana'da ikamet eden çiftçi Özbay Şenel (56), kız kardeşi ve eşiyle birlikte bu yıl umreye gitmeye karar verdi. Bunun için 7 bin 200 euro para biriktirerek bankanın yolunu tuttu. Atatürk Caddesi'nde bankanın önüne geldiğinde otomobilin torpido gözündeki parayı çıkartıp montunun cebine koymak istenken düşürdü. Bu sırada özel halk otobüsü şoförü Abdullah Hoş (46), yolcu indirip bindirirken parayı fark ederek muavine parayı alıp getirmesini söyledi. Hoş, parayı alıp saymadan cebine koydu. Bankaya giden Özay Şenel ise, paranın cebinde olmadığını anlayınca polisi aradı. Yapılan araştırmaya rağmen para bulunamadı. Şenel, bunun üzerine evine gidip kız kardeşine ve eşine parayı düşürdüğünü ya da çaldırdığını, umreye gidemeyeceklerini söyledi. Parayı bulan halk otobüsü şoförü ise işi bittikten sonra parayı Yarbaşı Polis Merkezi'ne götürüp, "Ben yolda bu parayı buldum, kimin olduğunu bilmiyorum. Size teslim etmek istiyorum" dedi.

Polis parayı teslim alarak gün içerisinde para kaybeden şahısların olup olmadığını kontrol etti. Yapılan incelemede şoförün bulduğu paranın Özbay Şenel'e ait olduğu tespit edildi. Polis Şenel'i telefonla arayarak, parasının bulunduğunu söyledi. Polis parayı bulan şoförü de göndermeyerek, parayı Şenel'e kendisinin teslim etmesini istedi. Tutulan tutanakların ardından Hoş, bulduğu parayı Şenel'e teslim etti.

"Böyle insanların olması sevindirici"

Şenel, parayı alırken, umreye gitmek için ayırdığı parayı bankaya giderken düşürdüğünü söyleyerek, "Düşürdüğüm parayı güven timleri ile çok aradık, onlar bana çok yardımcı oldu ama bir türlü bulamamıştık. Bir özel halk otobüsü şoförü parayı bulmuş ve parayı getirip polis merkezine teslim etmiş. Bu benim umre paramdı, helal paraymış demek ki geri geldi. Bu devirde bu kadar yüksek bir miktarda parayı bulan bir kişinin geri getirdiğini duyunca tüylerim ürperdi. Paradan da vazgeçtim, insana değer vermek lazım. Böyle insanlar hala yaşıyorlar, hala varlar. Böyle insanları bulmak bizim memlekette zor. Hakikaten değerli bir insanmış, huzurunuzda çok teşekkür ederim. Kız kardeşim, eşim ve ben bu parayla umreye gidecektik, parayı düşürünce gitmekten vazgeçmiştik ama polisler beni aradı, paranın bulunduğunu söyledi, o an uçtum" dedi.


Otobüsle giderken yolcu indirip bindirdiği bir anda yolda para gördüğünü, muavine parayı aldırdığını anlatan Hoş, "Çocuk gitti, parayı alıp getirdi. Ne cüzdan vardı, ne kimlik vardı, aldım parayı hiç saymadan cebime koydum. Sonra parayı Yarbaşı Polis Merkezi’ne getirdim, ben bu kadar para buldum dedim. Polisler benden parayı teslim aldı. Bulduğum parayı almayı hiç düşünmedim. Ben günlük 50 lira yevmiye ile çalışıyorum. Allah bin bereket versin, para bana bol bol yetiyor. İki çocuğum, bir eşimle geçinip gidiyoruz. Allah’a şükürler olsun" diye konuştu.


Şenel, parasını bulan şoföre 150 euro para verdi. Hoş almak istemedi ancak Şenel, parayı Hoş'a verdi. Şenel, düşürdüğü parayı kendisine getiren Hoş'a teşekkür ederken, Hoş, kendisinin de umreye gitmek istediğini söyledi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler