YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı donanmasının 'çektirme'lerini maketlerde yaşatıyor
Osmanlı donanmasının 'çektirme'lerini maketlerde yaşatıyor
19 Aralık 2015 14:46
Osmanlı döneminde donanmada da kullanılan "çektirme"lerin inşa edildiği Bartın'da, ahşap ustası Hasan Üstündağ bu gemilerin maketini yaparak geçmişten kalan mirası bugünlere taşıyor.

Bartın'da ahşap ustası Hasan Üstündağ, geçmişte Osmanlı donanması için kadırga ve kalyonların üretildiği kentin geçmişten kalan mirasının yaşatılması için atölyesinde yaptığı tek direkli ticaret gemilerinin maketlerini fuarlarda sergiliyor. 

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptıktan sonra 1460 yılında hakimiyetine girdiği Osmanlı İmparatorluğu'nun donanması için kadırga ve kalyonların yapıldığı Bartın'da, gemi ve tekne üretimi önemini koruyor. 

Özellikle Kurucaşile ilçesinde geçmişin mirasını babadan kalma tersane ve atölyelerde inşa ettikleri tekneler ile yaşatanlar bulunduğu gibi ahşap ustası Üstündağ, tek direkli ticaret gemisi "çektirme"lerin maketlerini yaparak bu geleneği yüzyıllar sonrasına taşıyor.

Üstündağ, yaptığı açıklamada, Bartın’da gemi yapım geleneğinin çok eski tarihlere dayandığını, "çektirme" adındaki gemilerin de geçmişte çokça üretildiğini söyledi.

Tersane Caddesi’nde çektirmelerin suya indirilişini simgeleyen anıt bulunduğunu anımsatan Üstündağ, "Kuru yük, yiyecek ve içecek taşımak için kullanılan bu çektirmeler, kentimizde de Tersane Caddesi'ndeki tersanelerde yapılırdı. Buradan da mandalar ile Türkiye’de üzerinde nakliye yapılabilen tek ırmak olan Bartın Irmağı’na indirilerek denize açılırdı. Bartın’a özgü çektirme tipi yük gemilerinin yapımı 1970'li yıllarda sona ermiş ve balıkçı tekneleri ile ahşap gezinti teknesi yapımına geçilmiştir" diye konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler