YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Orucun sünnetleri nelerdir?
Orucun sünnetleri nelerdir?
15 Temmuz 2014 19:45
Ramazan orucu ile ilgili Peygamber Efendimiz’in (asm) tavsiyelerine uymak bize hem sünnet-i seniyye sevabı kazandırır, hem Peygamber Efendimizin (asm) şefaatini hak etmemizi sağlar, hem de orucun daha kolay tutulmasını temin eder.

İşte orucun sünnetleri

1-Sahura kalkmak sünnettir. Sahura kalkmakla hem sünneti ihyâ etmiş oluruz, hem tutulacak oruç için güç ve kuvvet toplamış oluruz, hem de seher vaktinin feyiz, fazilet ve bereketinden istifade etmiş oluruz. Peygamber Efendimiz (asm): “Sahura kalkın. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” buyurmuştur.1

2-Sahur yemeğini mümkün mertebe sahurun son vaktine getirmeye çalışmak sünnettir. Ancak imsak girmeden, yani ikinci fecirden önce kesmeye dikkat etmelidir. Sahur yemeğini şüpheli vakte kadar uzatmamalı, ezan okunmaya başladığında derhal kesmelidir.
 
3-İftarı vakit girer girmez yapmak sünnettir. Eğer namaz kılınacaksa, oruç, hurma veya su ile açılmalıdır. İftar namazdan önce yapılabilir; ancak akşam namazı vakti kısa olduğu için, namaz fazla geciktirilmemelidir.
 
4-Oruç açılırken duâ etmek ve orucu hurma veya su ile açmak sünnettir. İftar açılırken şu duâ okunur: “Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkike eftartü.”
 
Meâli şudur: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum. Sana inandım. Sana tevekkül ettim. Senin verdiğin rızk ile orucumu açtım. Ey lütuf ve keremi bol olan Rabb’im, benim günahlarımı bağışla! Beni, annemi, babamı ve bütün mü’minleri hesap gününde affet! Âmin!”
 
5-Fakirlere, akrabalara, komşulara ikram etmek, iftar yemeği vermek veya yemek göndermek
. Muhtaç, kimsesiz ve yetimlere müşfik davranmak, yardımcı olmak, sadaka vermek, yemek yedirmek.
 
Peygamber Efendimiz (asm), “Oruçluya iftar ettiren kimse, oruçlunun sevabında bir eksilme olmaksızın, oruçlunun alacağı sevap kadar sevap alır.” buyurmuştur.2
 
6-Haramlardan sakınmak; gıybet ve dedikodu yapmamak, çirkin ve kırıcı sözler sarf etmekten, yalan söylemekten, yalan şahitliği yapmaktan uzak durmak.
 
Peygamber Efendimiz (asm), “Hiçbiriniz oruçlu iken kötü söz söylemesin. Bağırıp çağırmasın. Kendisine ağır sözler söyleyen birisine dahi sadece, ‘Ben oruçluyum!’ desin” buyurmuştur.3
 
7-Kur’ân okumak, Kur’ân üzerinde tefekkür yapmak, mümkün mertebe yeni bilgiler öğrenmeye çalışmak, Allah’ı zikretmek, çokça salâvat getirmek.

20:44
 // SONSUZ SÜNNET
Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünetleri sadece oruç, namaz, hac, misvak ve selam vermek değildir.
Mesela, Peygamber Efendimiz (a.s.v.) bugün bedenen yaşasa idi hagi sünnetleri olurdu. ''sünnet i evvel'' i biliyoruz; peki ya ''sünnet i ahir ne olacak? Diyelim Efendimizin otomobili var... Bunu sünneti ne olur.
1.aracı hareket ettirmeden önce dört teker altına bakıp kontrol etmek.
2.aracı 10 metre sürdükten sonra frene basmak (fren kontrolü)
3.araca sağ ayak ve sağ gövde ile besmele ile binmek.
4.şehir içinde 60 ile, şehir dışında 90 ile gitmek.
5.ışıklara ve tabelalara riayet etmek.
6.yolda kalmışları almak
7.dikiz ayna bulundurmak
.
.
Gibi sünetleri olmazmıydı? İşte tüm işlerde, dozer, greyder, uçak, bisiklet, motosiklet gibi şeylerde de sünnete tabi olmalıyız. Sadece araçlar değil, 21.yy hayat biçiminde sünneti ihya etmeliyiz. Ölçü, genel doğru ve kabullerdir. Bu ölçülere uyan, sünnet sevabı kazanır....
15 Temmuz 2014 20:44
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler