YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örnek alınacak muhtar
Örnek alınacak muhtar
12 Mart 2012 12:45
Kayseri'de 13 yıllık muhtarlık yapan Ali Gerçel, meslektaşlarına örnek olacak çalışmalar yapıyor.

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinin Sahabiye Mahallesi'nde 13 yıldır muhtarlık yapan emekli inşaat mühendisi Alim Gerçel, düzenlediği etkinlik ve kampanyalarla örnek oluyor.

Alim Gerçel, yaptığı açıklamada, 65 yaşında olduğunu, bugüne dek zamanını hiç boşa geçirmediğini söyledi.

Birçok alanda kendini geliştirdiğini, insanlara yararlı olmaya çalıştığını belirten Gerçel, ''Gençlik yıllarımdan itibaren tek hedefim vardı, o da ülkeme ve milletime yararlı bir insan olabilmekti. Bunun için var gücümle çalıştım. Kendimi geliştirirken çevremdekilere de yararlı alışkanlıklar edinmeleri için yardımcı oldum, teşvik ettim. Bunu kendime görev olarak kabul ettim. İlerleyen yaşıma rağmen hala bu görevimi sürdürüyorum'' diye konuştu.

Gerçel, 11 kitap yazdığını, 10 kitabını basıma hazır hale getirdiğini, 40'ın üzerinde dernek, spor kulübü ve birliğin üyesi, bazılarının da başkanı olduğunu ifade etti.

15 yıl kayak, 31 yıl boks, 12 yıl basketbol hakemliği yaptığını kaydeden Gerçel, ''Kayseri'nin lisanslı ilk basketbol hakemiyim. 40 yıldır güreş hakemliği yapıyorum, bunun 25 yılı uluslararası minderlerde geçti. 21 yıl da voleybol il temsilciliği görevini yürüttüm. Üyesi olduğum bütün kurumlarda aktif görevler üstlendim'' dedi.

Gerçel, mahallesindeki başarılı öğrencileri teşvik etmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla 13 yıldır her eğitim dönemi sonunda kitapla ödüllendirdiğini belirterek, bugüne dek dağıttığı kitap sayısının 5 bini aştığını ifade etti.

Sporun içinden gelmesi nedeniyle bu alana özel önem verdiğini kaydeden Gerçel, mahallenin adını taşıyan bir spor kulübü kurduklarını ve Kayseri'de ilk kez cami Kur'an kursları arasında voleybol turnuvası düzenlediklerini belirtti.

Gerçel, sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlediği atık pil toplama kampanyasının altıncı yılına girdiğini, kampanyaya birçok kurum ve kuruluşun destek verdiğini kaydederek, şöyle konuştu:

''Kampanyamız tüm Kayseri'yi kapsıyor. Atık pillerini bize getirenlere Kayseri kartpostallarından hediye ediyorum. Ayrıca, her ay çekiliş yaparak 20 kişiye kitap, yıl sonunda da en çok atık pil getirenlere törenle altın, saat, dijital radyo ve kitap hediye ediyoruz. Bu sayede hem çevrenin korunmasına hem de kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz. Bu konuda Kocasinan Belediyesi de bize büyük destek sağlıyor.''

Mavi kapak toplama kampanyasının bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceklerini belirten Gerçel, toplanan kapakları Anadolu Sakatlar Derneğine teslim ederek engellilere destek olduklarını bildirdi.

Gerçel, her iki kampanya çerçevesinde bugüne dek 2'şer ton mavi kapak ve atık pil topladıklarını söyledi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler