YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ormanların yüzde 60'ı yangın riski altında
Ormanların yüzde 60'ı yangın riski altında
22 Temmuz 2013 11:10
Hatay'dan başlayıp İstanbul'a kadar uzanan ve ülke ormanlarının yaklaşık yüzde 60'ına tekabül eden kısım, Akdeniz iklim kuşağında yer alması ve yangınlara hassas ağaç türlerini barındırması nedeniyle yangınlar açısından en riskli bölgeyi oluşturuyor.

Orman Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, genellikle deniz kıyıları ve kıyılara yakın yerlerde yoğunlaşan ormanlar, Türkiye'nin 21,7 milyon hektarlık büyüklükle ülke yüzölçümünün yüzde 27,7'sini kaplıyor.

Türkiye'de özellikle Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a uzanan ve ülke ormanlarının yaklaşık yüzde 60'ına tekabül eden 12,5 milyon hektarlık kısmı, yangınlar açısından en riskli bölgeyi oluşturuyor. Bu bölgelerin Akdeniz iklim kuşağında yer alması ve yangına hassas ağaç türlerini barındırması yangın riskinin yüksek olmasına yol açıyor.

Söz konusu risk nedeniyle bu bölgelerde hem teknik ekipman hem de çalışan insan gücü açısından daha yoğun bir konuşlanmaya giden Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarının önemli bir bölümünü görevlendirdiği söz konusu bölgelerde, yangın havuzları ve göletlerin sayısını da çok daha fazla tutuyor.

Dünyada ise her yıl ortalama 5 milyon hektar, Akdeniz kuşağında ise ortalama 550 bin hektarlık alan orman yangınlarından zarar görüyor.

Türkiye'de son on yıllık yangın çıkış sebepleri incelendiğinde, yüzde 92'si insan kaynaklı yangınlardan oluşuyor. İnsan kaynaklı yangıların nedenlerine bakıldığında ise piknik ateşi, çoban ateşi, anız yakılması, avcı ateşi ve kasıt ön plana çıkıyor.

Orman Genel Müdürlüğünce, her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale ediliyor. Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları, bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri ve tatil sitelerini de tehdit ediyor. Bu nedenlerle havanın kritik, rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşların ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekiyor.

Dikkatsizlik ve tedbirsizlik, orman yangınlarının çıkmasındaki en önemli unsuru teşkil ediyor. Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenlerin yaktıkları ateşi söndürmeden ayrıldıklarını ya da söndürdüklerini zannedip orayı terk ettiklerini belirten yetkililer, piknik yaparken daha dikkatli olunması, ormanlara cam ve cam kırıkları ile sigara izmaritleri atılmaması ve herhangi bir duman görüldüğünde Alo 177 ücretsiz orman yangın ihbar hattının aranmasının önemini vurguluyor.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler