YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Örgü kursu sayesinde hayata tutundu
Örgü kursu sayesinde hayata tutundu
14 Aralık 2015 11:03
Samsun'da, 10 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybeden 55 yaşındaki Gülsüm Yeğenoğlu, 3 yıldır devam ettiği örgü kursu sayesinde hayata tutunduğunu söyledi.

Yeğenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 45 yıl sağlıklı bir insan olarak yaşadıktan sonra bir anda engelli olarak hayatını sürdürmenin bütün güçlüklerini yaşadığını anlattı.

On yıl önce trafik kazasında sağ bacağını dizinden kaybettiğini ve bu süreçte çok sayıda ameliyat geçirdiğini belirten Yeğenoğlu, evinden neredeyse hiç çıkmadığını, psikolojik yardım aldığını, hayatının ise İlkadım ilçesindeki Samsun Kadınları Güçlendirme ve Destekleme Derneği Başkanı Sefa Öz ile tanışması sonrasında değiştiğini ifade etti.

Öz'ün kendisini derneğe davet etmesi üzerine 3 yıl önce buradaki örgü kursuna başladığını söyleyen Yeğenoğlu, hem ekonomik kazanç elde etmeye hem de yeni arkadaşlar edinerek bacağının yokluğunu unutmaya başladığını dile getirdi.

"DERNEKTE SICAK BİR ORTAM YAKALADIM HAYATIMDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ"

Kursa başladıktan sonra hayata daha pozitif bakmaya başladığını söyleyen Yeğenoğlu, "Kazadan sonra çok ameliyat geçirdim, zor günler yaşadım. Bacağımı kaybettikten sonra psikolojim haliyle çok bozuldu. Hatta psikolojik yardım aldım. Sefa hanımla tanıştım. Dernekte sıcak bir ortam yakaladım. Hayatımda çok şey değişti, psikolojim düzeldi" ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi üyesi olduğunu da anlatan Yeğenoğlu, örgü kursunda öğrendiklerini diğer engelli arkadaşlarına da anlattığını belirtti.

Annesiyle yaşadığını söyleyen Yeğenoğlu, şöyle devam etti:

"Ampute olduktan sonra bazı olumsuzluklar yaşadım, enfeksiyon kaptım. Protezim çok geç takıldı. Çift değnek ile sokağa çıkmak zorunda kalıyordum. O süreç çok kötüydü benim için. 'Engelli doğulmaz engelli olunur' lafına çok inanıyorum. Hiç ummadığınız bir anda herkes engelli olabilir. Ben örgü kursunda çok şey aştım. Engellilerin şartları daha da iyileştirilmeli. Tekerlekli sandalyede hayatını sürdürmek zorunda olan çok engelli var."

"EVLERİNDEN ÇIKAMIYORLAR"

Dernek Başkanı Sefa Öz ise emekli öğretmen olduğunu, emekliye ayrıldıktan sonra el işi kurslarına giderek kendini geliştirdiğini, kadınlara yararlı olmak için dernek açmaya karar verdiğini anlattı. 

Engelli bireylerin kendini daha çok içine kapattığını dile getiren Öz, "Onlar kendilerini içe kapatıyorlar. Çalışma ortamı sağlanamadığı için evlerinden çıkamıyorlar. Derneğimizde örgü kursu düzenledik. Çok mutlu oldular" dedi.

İlkadım Belediyesinin desteği ile örgü örerek, ürünlerini satma imkanı bulduklarını ifade eden Öz, derneğin daha işlek bir bölgede olması halinde satışlarının da artacağını, daha çok kadına imkan sağlayabileceklerini sözlerine ekledi.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler