YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organlarıyla hastalara umut oldu
Organlarıyla hastalara umut oldu
23 Nisan 2013 16:03
Amasya'da geçirdiği rahatsızlık sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 57 yaşındaki İlhan Ankara'nın organları, Erzurum'da nakil bekleyen hastalara umut oldu.

Şeyhçui Mahallesi'nde kırtasiye dükkanı işleten evli ve iki çocuk babası İlhan Ankara'nın (57), bir hafta önce yüksek tansiyona bağlı geçirdiği felç nedeniyle kaldırıldığı Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşti.

Aile üyelerinin Ankara'nın organlarını bağışlama kararı üzerine Erzurum Atatürk Üniversitesi Aziziye Hastanesi Genel Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Gürkan Öztürk başkanlığındaki heyet, Amasya'ya gelerek, Ankara'nın böbrekleri, korneaları ve karaciğerini aldı.

Operasyonun ardından Gürkan, başkanlığındaki ekibinin zamana karşı yarışı başladı. Organlar ilk olarak özel bir araçla Merzifon Havalimanı'na, buradan da Sağlık Bakanlığı'na ait jet ambulansla Erzurum Atatürk Üniversitesi Aziziye Hastanesi'ne götürüldü.

Hastalarının umutlu bekleyişi kararda etkili olmuş 

Samsun'da özel bir diyaliz merkezinde yaklaşık 10 yıldır görev yapan evli ve iki çocuk annesi Güneş Ankara Soylu, babasının organlarının bundan sonra başka bedenlerde hayat bulacağını belirtti.

Organ bağışı bekleyenlerin durumunu en iyi diyaliz merkezinde çalışanların gözlemlediğini dile getiren Soylu, "Hastaların organ bağışı umuduyla bekleyip o makineye bağlandıklarını görmek beni çok etkiliyordu. Kararı verirken bu durum aklıma geldi. Babam ölmeyecek artık, yaşayacak" diye konuştu.

İlhan Ankara'nın eşi Samiye Ankara ise uzun süre önce oğlunu kaybettiğini, daha sonra kızı Güneş ile eşinin başka insanlara hayat vermek adına organlarını bağışlama kararı aldıklarını söyledi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler