YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organlarıyla 3 kişiye hayat verecek
Organlarıyla 3 kişiye hayat verecek
17 Kasım 2015 07:02
Bursa'da, geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğü Çekirge Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki B.A. adındaki kadının bazı organları Bursa ve Çanakkale'de 3 ayrı hastaya nakledilecek.

B.A, geçen hafta aniden rahatsızlanınca ambulansla Çekirge Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tedavi gören B.A'nın dün akşam beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların görüştüğü aile, B.A'ın organlarını bağışlamaya karar verdi. Karaciğer, Uludağ Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bir hastaya, böbreklerden biri Çanakkale'de, diğeri ise uygun başka bir hastaya nakledilecek.

Organ Nakli Bursa Koordinasyon Merkezi sorumlusu Dr. Yavuz Selim Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 3 yılda Bursa bölgesinin organ bağışında en ön sıralarda yer aldığını söyledi. Çınar, ''Nüfus oranıyla baktığımızda milyon nüfus başına 12-13 ile Avrupa normlarına göre düzenli bir bağış oranını yakalamış bulunmaktayız. Duyarlılıklarından dolayı insanlarımıza teşekkür ederiz'' dedi.

Organ Nakli Koordinatörü ve Bursa Çekirge Devlet Hastanesi genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen ise Çekirge Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine getirilen B.A'nın hiper tansiyona bağlı beyin ölümünün gerçekleştiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Hastanın yakınlarıyla organ nakli koordinatörleri görüşme yaptı. Görüşme sonrası aile, organ bağışı yapmayı kabul etti. Bu hareketlerinden dolayı aileye teşekkür ederiz. 3 vatandaşımız sağlıklılarına kavuşmuş olacak. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarının başsağlığı diliyoruz" diye konuştu.

Uzm. Dr. Halit Ziya Dündar da ''Karaciğer 60 yaşındaki bir hastamıza, böbreklerden biri Çanakkale'de diğeri ise yine veri tabanında en yakın olan ve organ uyumu olacak bir hastamıza nakledilecek'' ifadesini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler