YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organları 4 kişiye umut oldu
Organları 4 kişiye umut oldu
03 Temmuz 2010 16:07
43 yaşında beyin kanamasından yaşamını yitiren Işık, soyadı gibi organ bekleyen hastalara ışık oldu

Çanakkale'de, beyin kanaması sonucu 43 yaşında hayatını kaybeden Engin Işık'ın organları, 4 kişiye hayat verecek.
 

Bozcaada ilçesinde sezonluk motosiklet kiralama işiyle uğraşan Işık, geçtiğimiz gün yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdi.
 

Çanakkale Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, hastanın beyin kanaması geçirdikten sonra Çanakkale Devlet Hastanesine getirilerek, yoğun bakım ünitesine alındığını söyledi. Işık'ın beyin ölümünün ardından ailesinin organlarını bağışlama kararı aldığını, bunun üzerine çalışma başlattıklarını ifade eden Ülkü, Işık'ın kalbi, iki böbreği ve karaciğerinin organ bekleyen hastalara nakledileceğini kaydetti.
 

Organ bağışıyla dört hastanın sağlığına kavuşacağını belirten Ülkü, Işık'ın kalbinin  İstanbul Koşuyolu Kalp ve Damar Hastanesi'ne, böbrekleri ve karaciğerinin ise Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderileceğini ifade etti. 
 

Ülkü, organ naklinin çok önemli olduğunu belirterek, bu tür durumlarda ailelerin vereceği kararın çok kutsal olduğunu sözlerine ekledi.
 

Işık'ın kızı İlayda Işık ise babasını kaybettiği için büyük üzüntü duyduğunu belirterek, organ bekleyenlerin çocuklarını ve yakınlarını göz önüne aldıkları için bu kararı verdiklerini söyledi. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler