YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organ bekliyordu umut dağıtıyor
Organ bekliyordu umut dağıtıyor
17 Aralık 2009 17:36
42 kişinin ailesini ikna ederek, 150 kişinin sağlığına kavuşmasını sağladı.

Böbrek yetmezliği çeken Aydın Devlet Hastanesi Doktoru Mehmet Nuri Oğan, 8 yıl önce böbrek nakliyle sağlığına kavuşunca, gönüllü olarak Aydın İl Organ Nakil Koordinatörü oldu. Oğan, bugüne kadar 42 kişinin ailesini organ bağışına ikna ederek, 150 kişinin sağlığına kavuşmasını sağladı.

Oğan, yaptığı açıklamada, Ailevi Akdeniz Hastalığı (FMF) nedeniyle böbreklerinde ''amyloid'' birikimi olduğunu, bunun sonucunda 40 yaşındayken böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Böbreklerinin iflas etmesinin ardından 3 ay boyunca diyalize girdiğini ifade eden Oğan, ''2001 yılında teyzemin oğlundan aldığım böbrekle, böbrek nakli oldum. O tarihten itibaren de sağlıklı bir şekilde, iş yaşamım da dahil olmak üzere, yaşamımı sürdürüyorum'' diye konuştu.
 
 -TEYZE OĞLUNUN MESAJI- 
 
Oğan, teyzesinin oğlu Sabri Karaman'ın kendisine böbrek vermeden önce, '''Sen hekimsin, ben sana bir böbrek vereceğim, ama sen bu böbrek sayesinde sağlığına kavuşarak, birçok insana can vereceksin. Buna eminim. O yüzden gönül rahatlığıyla böbreklerimden birini sana vereceğim'' dediğini, bunun da kendisini çok duygulandırdığını söyledi.
 Böbrek yetmezliği çekmeden önce, organ nakliyle ilgisi olmadığını, sadece genel cerrahiyi ilgilendiren ameliyatlar yaptığını vurgulayan Oğan, şöyle konuştu: ''Hastalığımdan mıdır, sonucu bildiğimden midir nedir, böbrek nakli ve diyalize pek yaklaşmıyordum. Bir hekim bile olsanız, hastalığı hep aklınızda geri plana atıyorsunuz. Fakat iş başınıza geldiği zaman da bunu kabulleniyorsunuz. Ben tedavimi kabullendim. Ardından böbrek nakli oldum. Ondan sonra da gönüllü olarak bu sisteme nasıl katkıda bulunabilirim düşüncesi bende oluştu. Organ Nakil Koordinatörlüğü o dönemde yeni başlamıştı. Gönüllü olarak organ nakli koordinatörlüğünü aldım. Büyük bir istek ve arzuyla bu işi yaptım. Sanırım başarımızın altında biraz da bu yatıyor.

Şu anda 5. yılımdayım. Bu 5 yılda çok görüşme yaptık. Ama sayı olarak 42 tane kadavra donör temini yaptık. Bu Türkiye için oldukça yüksek bir değer. Yani 42 kişinin ailesini bağışa ikna ettik, organları aldık. 150 civarında insanın yaşamlarına katkıda bulunduk.''
 
 -AYDIN TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU- 
 
Organ nakli konusundaki değerlendirmelerin, organ nakli gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmeyen hastaneler olarak ayrı ayrı yapıldığını belirten Oğan, 2008 yılında 9 organ nakliyle Ankara'daki bir hastaneyle, organ nakli yapılmayan hastaneler içinde Türkiye birincisi olduklarını söyledi.

Beyin ölümü gerçekleşen hastaların aileleriyle görüşürken samimiyetlerini ortaya koyduklarını dile getiren Oğan, şöyle konuştu:  ''İnsanlara söyleyeceğimiz şeyleri, direk ve anlayabilecekleri yönle söylüyoruz. İnsanlar eğer bu şekilde davranırsanız dini, dili, ırkı ne olursa olsun, insanlar size yardım etmeye hazır. Yeter ki o acılı saatlerinde dahi, ne için organ istediğinizi bilsinler. O yüzden din, dil, ırk değil sizin gözünüzden sizi anlamaya çalışıyorlar. Samimiyetinizi kesinlikle dışa vurmalısınız'' dedi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler