YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulaanır ve Ceza Ödemeleri nasıl yapılır?
Online Trafik Cezası Nasıl Sorgulaanır ve Ceza Ödemeleri nasıl yapılır?
06 Eylül 2015 07:46
Trafik cezası sorgulama, trafik cezası ödeme gibi işlemler online işlemler ile artık çok kolay! Trafik cezası sorgulama işleminin nasıl yapıldığını ve trafik cezası sorgulama işleminin tüm detaylarını haberimizde sizler için hazırladık.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online trafik cezası sorgulama hizmeti ile birlikte artık plakaya kayıtlı olan herhangi bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını güncel olarak öğrenebilme imkanın yanı sıra ayrıca olan trafik cezalarının trafik cezasının niteliği, tutarı, son ödeme tarihi ve faiz uygulamaları gibi tüm ayrıntılarının bulunduğu güncel bilgileri de öğrenebilme imkanı bulunuyor. 

 

TRAFİK CEZASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası üzerinden trafik cezası sorgulama işlemlerini resmi web sayfasındaki ‘online işlemler’ menüsünden erişim sağlanabilen ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ ekranında kolaylıkla yapabilmek mümkündür. Bu işlem için sadece ‘T.C. kimlik numarası’, ‘ad’, ‘soyad’ ve ‘doğum tarihi bilgilerini girmek gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfası üzerinden online trafik cezası sorgulama işlemleri ise ‘Motorlu Taşıt Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme’ sayfasından yapılabiliyor.
 
Bu ekranda vatandaş plaka(varsa özel plaka), ‘T.C. kimlik numarası veya Vergi Kimlik numarası’ ve ‘tescil tarihi’ bilgilerini girerek, ayrıntılı bir şekilde trafik cezası sorgulama ile trafik cezasının olup olmadığını öğrenebiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu online hizmeti özellikle de tüm Türkiye genelinde trafik denetlemelerinde aktif olarak kullanılmaya başlanan dijital sistemlerin yeni bir sonucu olarak öne çıkıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü her geçen gün gelişen teknolojiyi, Türkiye’deki trafiğin daha güvenli hale getirilebilmesi amacı ile aktif olarak kullanmaya başlaması ile birlikte artık çok daha etkin bir denetleme ile trafik kuralı ihlallerinde tespit edilerek, araç sürücülerine otomatik trafik cezası uygulanıyor.
 
Özellikle de Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ve mobese kamera sistemleri ile trafik kuralı ihlali tespit eden ekipler tarafından araç plakasına trafik cezası uygulaması, araç durdurulmadan yazılıyor. Akıllı cihazların günlük yaşamdan kurumsal ve kamusal alanlara kadar yaşamın her anında aktif olarak kullanılmaya başlaması ile yaşamın önemli bir parçası haline gelen internet, geniş ve zengin dünyası içerisinde şimdilerde kamu hizmetlerine de yer veriyor. İnterneti vatandaşa sunmakta olduğu hizmetlerinde en aktif biçimde kullanan kamu kurumlarının dijital platform üzerinde yer alan online hizmetleri vatandaşa önemli avantajlar ve kolaylıklar getiriyor. Hayatın her alanında kendisine yer bulan internet, pek çok yenilikçi avantajı ile de yaşamda önemli kolaylıklar getiriyor.
 
Trafik cezası sorgulama hizmeti internette en çok tercih edilen ve kullanılan başlıca online kamu hizmetleri arasında kendisine yer buluyor. Vatandaşa posta yolu ile iletilen bu trafik cezasının bildirimini dijital platformda da yapan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hem kendi resmi web sayfasında hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasında online trafik cezası sorgulama işlemi de trafik cezalarına ilişkin bilgi alabilme fırsatı sunuyor.
 
Ayrıca sayfa içerisinde olan trafik cezalarının ödemeleri de toplu veya parçalı trafik cezası ödeme seçenekleri ile kolaylıkla anlaşmalı bankalar ve kredi kartları ile ödenebiliyor.
 

 

MİLLİYET

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler