YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce evlerini sonra ailelerini kaybettiler
Önce evlerini sonra ailelerini kaybettiler
09 Nisan 2013 15:05
Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye sınırındaki Atme kasabası yakınındaki çadırlara göç eden binlerce Suriyeli arasında, öksüz ve yetim çocukların dramı dikkati çekiyor.

Hama, Humus, İdlib ve Lazkiye kentlerine bağlı köy ve kasabalardan kaçan binlerce Suriyeli, Türkiye sınırı yakınlarındaki Atme kasabasında kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Yaşadıkları bölgelerde her şeyden habersiz hayatlarını sürdürürken çatışmalar ve hava saldırıları sonucu anne, baba veya akrabalarını kaybeden çocukların yaşadıkları ise yürekleri burkuyor.

Yakınlarını kaybetmiş olmanın acısını yaşayan çocuklar, her şeyden habersizce kaderlerine boyun eğiyor. Yüzlerce öksüz ve yetim çocuk, hem kendilerine sahip çıkan yeni ailelerine hem de "ev" diye sığındıkları çadırlardaki hayatlarına alışmaya çalışıyor.

Yaşadıklarının ağır yükünü taşımakta zorlanan çocuklar, anne-babalarını gözleri önünde kaybetmenin verdiği acıyı derinden yaşıyor. Yaşıtları gibi koşup oynayamayan çocuklar, psikolojik sorunlar yaşıyor. Çocukların kimisi davranış bozukluğu gösteriyor, kimisi de konuşma yeteneğini kaybediyor.

 

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler