YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Onbeşliler" Çanakkale'ye uğurlandı
"Onbeşliler" Çanakkale'ye uğurlandı
12 Nisan 2015 20:17
Çanakkale Savaşı kahramanlarından Kınalı Ali'nin memleketi Tokat'tan 15 yaşındaki 50 öğrenci, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale'ye uğurlandı.

Zile Kaymakamlığı, Zile Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Çanakkale Savaşı dönemindeki asker kıyafetlerinden giyen öğrenciler için Kınalı Ali Anıtı'nın önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, "Bugün Kınalı Ali'nin torunlarını 15 yaşındaki gençlerimizi Çanakkale'ye gönderiyoruz. Ecdadımızın bu vatanı nasıl kazandıkları yerleri gençlerimiz görecek. Yaklaşık 150 öğrencimizi Çanakkale'ye göndereceğiz. Bugün 50 öğrencimizi Çanakkale'ye uğurluyoruz" dedi.

Kınalı Ali'nin torunu Ali Kınalı da "Bu organizasyonu yapan belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Gördüğünüz vatan ve bayrak kadar hiçbir kıymetli servetimiz olamaz. Orayı muhafaza etmeseydik İslamiyet kaybolmuştu" diye konuştu.

Çanakkale Savaşı dönemindeki asker kıyafetlerinden giyen öğrenciler ve vatandaşlar Kınalı Ali Anıtı'na kadar yürüdüler. Burada okunan duanın ardından öğrencilerin ellerine ve bazıların kafalarına kına yakıldı.

Öğrenciler Çanakkale'ye otobüsle uğurlandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler