YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"On Bir Ayın Sultanı''nda dünya Müslümanlarına yardım eli
"On Bir Ayın Sultanı''nda dünya Müslümanlarına yardım eli
28 Haziran 2013 14:32
Ramazan öncesinde yardım kuruluşları dünyanın dörtbir yanında yoksullara gıda paketleri dağıtacak ve iftar çadırları kuracak.

Ramazan ayı boyunca İHH İnsani Yardım Vakfı, Cansuyu, Kimse Yok Mu Derneği ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, dünyanın dörtbir yanındaki yardıma muhtaç insanlara gıda paketleri dağıtacak ve iftar çadırları kuracak.

Yardım kuruluşları bu ramazanda da yine dünya Müslümanlarıyla Türkiye arasında yardım bağı kuracak.

Türkiye dahil olmak üzere 84 ülkede faaliyet gösterecek İHH İnsani Yardım Vakfı, 1 milyon insanla ramazanın coşkusunu paylaşmayı hedefliyor. Küba’dan Myanmar’a, Mali’den Patani’ye kadar 84 ülkede yardım çalışmaları gerçekleştirecek vakıf ekipleri, bu ülkelerin 59’unda ise aktif olarak faaliyet gösterecek. Vakıf, yetim çocuklar için ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede faaliyet gösterecek.

Kimse Yok Mu Derneği

Kimse Yok Mu Derneği, "2013 Ramazan Organizasyonu" hedefi olarak Asya'dan Amerika'ya, Uzak ve Orta Doğu'dan Arap yarımadasına, Balkanlar'dan Afrika kıtasına kadar 104 ülkede, 250 bin gıda kumpanyası dağıtımayı planlıyor.

Dernek, yurtdışında 1 milyon 100 bin kişiye iftar verilmesi planlanıyor. Yardım etmek isteyenler için bir gıda kumpanyası ülkeden ülkeye değişmekle beraber ortalama 30 dolar olacak. Ayrıca iftar maliyeti de ülkeden ülkeye değişmekle beraber ortalama 3 dolar olacak.

Cansuyu

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Türkiye’de ve dünyanın birçok bölgesinde yardım organizasyonları yapacak dernek, çeşitli ülkelere ekiplerini göndermeye de başladı.

Cansuyu Yardımlaşma Derneği, bu yıl da Asya, Afrika, Balkanlar ve Kafkaslarda 30 ülkede ramazan programları gerçekleştirecek, muhtaç ailelere gıda kolisi yardımı yapacak ve susuzluk yaşanan bölgelerde su kuyusu açacak.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı

Ramazanda Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Afrika başta olmak üzere birçok ülkede ramazan yardımlarında bulunacak. Vakıftan yapılan açıklamaya göre, yapılması planlanan dış yardımlar kapsamında Afrika kıtasında toplam 5 bin 250 aileye gıda kolisi dağıtılacak. Ayrıca Kamerun'da günlük 700, Somali'de günlük 500, Burkina Faso'da ise günlük 600 kişilik iftar verecek.

Gana ve Nijerya'da 200 adak kurbanı kesmeyi planlayan vakıf, Nijerya ve Tanzanya'da da 4 su kuyusu açacak.

Vakıf, Afrika'nın yanısıra Azerbaycan, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Gürcistan ve Arakanda'da 3 bin 250 aileye gıda kolisi dağıtacak ve günlük bin 400 kişilik iftar sofrası kuracak.

Planlanan ramazan yardımları çerçevesinde, Suriyeli mültecilere de ihtiyaç malzemeleri dağıtılacağı bildirildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler