YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömrünü Kur'an eğitimine adadı
Ömrünü Kur'an eğitimine adadı
20 Aralık 2015 12:16
Çocuk yaşta Kur'an-ı Kerim'i ezberleyerek hafız olan, 47 yıl boyunca öğretmenlik, imamlık ve müezzinlik yapmasının ardından emekliye ayrılan 76 yaşındaki Rasim Altıparmak, yaşının ilerlemesine rağmen çocuklara gönüllü Kur'an eğitimi vermeyi sürdürüyor.

Babasından aldığı eğitimle 10 yaşında hafız olan Altıparmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Niğde'de doğduğu köyde okul bulunmaması nedeniyle hafızlık eğitimine başladığını söyledi.

Yaz aylarında çobanlık yaptığını, kış aylarında da hafızlık eğitimi aldığını ifade eden Altıparmak, 10 yaşındayken babasının da desteğiyle Kur'an-ı Kerim'i ezberlediğini anlattı.

Altıparmak, Kur'an-ı Kerim'i ezberlediğinde okuma yazma bilmediğine dikkati çekerek, okuma-yazmayı 1952 yılında İstanbul'a Kur'an ihtisası için gittiğinde öğrendiğini belirtti.

İstanbul'daki eğitiminin ardından memleketine döndüğünü ve bir süre ticaretle uğraştığını dile getiren Altıparmak, Allah'a hizmet etme isteğinin ticaretin önüne geçtiğini, bundan dolayı 1956'da Kayseri'ye gelerek Diyanet İşleri Başkanlığında Kur'an kursu öğretmeni olarak işe başladığını kaydetti.

"Memuriyetten emekli olunur, din hizmetinden emekli olunmaz"

Altıparmak, o günden bugüne kadar hafız yetiştirdiğini ifade ederek, hafız yetiştirmenin çok güzel bir duygu olduğunu ve Kur'an ile sürekli beraber olmanın insana huzur verdiğini söyledi.

Camilerde imamlık ve müezzinlik de yaptığını aktaran Altıparmak, "2003 yılında emekli oldum ama memuriyetten emekli olunur, din hizmetinden emekli olunmaz. O günden bugüne Kur'an hizmetine devam ediyorum" şeklinde konuştu.

Bugüne kadar yaklaşık 300 hafız yetiştirdiğini ve ömrünün sonuna kadar yetiştirmeye devam etmek istediğini anlatan Altıparmak, halen Taşçıoğlu Kur'an Kursu'nda gönüllü eğitim verdiğini vurguladı.

Altıparmak, Kur'an Hafızları Derneğinde de kadın hafızları çalıştırdığını sözlerine ekledi. 


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler