YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Koç kimdir, yaşı, eğitimi nedir?
Ömer Koç kimdir, yaşı, eğitimi nedir?
22 Şubat 2016 17:59
Ali Koç ve Ömer Koç’tan hangisinin Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olacağı sıkça konuşulmaya başlanmıştı. Mustafa Koç Başkanlığa getirildi. Mehmet Ömer Koç kimdir? Başarılı iş adamı Ömer Koç kaç yaşında, eğitimi, ailesi gibi soruların cevabı haberimizd

MEHMET ÖMER KOÇ KİMDİR?

Başarılı işadamı Mehmet Ömer Koç, Koç Holding yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Ömer Koç kimdir, kaç yaşında, Mehmet Ömer Koç'un eğitimi nedir? Kaç yaşındaır? Deneyimleri ve ailesi gibi merak edilenler haberimizde.

Mehmet Ömer Koç; 24 Mart 1962 Ankara doğumludur. Liseyi Robert Kolej'de, üniversiteyi ise Columbia University'de okumuş, daha sonra da aynı Columbia University'de işletme yüksek lisansı yapmıştır. Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilliği görevini yürüten Ömer Mehmet Koç; Rahmi Koç'un oğlu, Mustafa Koç'un kardeşi; Ali Koç'un ağabeyidir. Ömer Koç aynı zamanda, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliği görevini de yürütmektedir.

Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Ömer M. Koç, Robert Kolej’deki lise eğitiminin ardından, Columbia Üniversitesi’nde Yunan Filolojisi üzerine lisans eğitimini 1985’te tamamladı. 1989’da Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden MBA derecesi aldı. İş yaşamına 1985 yılında İsviçre’deki Kofisa Trading Company’de Satış Elemanı olarak başladı. Ardından 1989’da New York merkezli Ramerica Int. Inc.’de Satış Elemanı olarak görev yaptı. 1991-2004 yılları arasında Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Enerji Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2004 Nisan ayında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2008’de ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine atandı. Ömer M. Koç aynı zamanda birçok Koç Topluluğu şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyesi olarak görev yapmaktadır. 2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer M. Koç, 2008 yılından bu yana da şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Tüpraş’ın Akdeniz’in en rekabetçi rafineri şirketi olması yolunda, üretim kapasitesi artışı, enerji verimliliği, Ar-Ge gibi birçok konuda atılımlar gerçekleştiren Ömer M. Koç, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek seferde yapılan en büyük sanayi yatırımı olma niteliği taşıyan “Fuel Oil Dönüşüm Tesisi” projesine liderlik etti. 

Bir ülkenin gelişimi için sadece ekonomiye dayalı atılımların yeterli olmadığını her fırsatta vurgulayan Ömer M. Koç, “Kültür-Sanat ve eğitime yönelik işler yan alanlar olmaktan çıkarılarak toplumsal hayatımızı tamamlayıcı unsurlar haline getirilmelidir” hedefiyle ülkemizin sosyal kalkınmasını destekleyecek sayısız çalışmaya katkı sağlarken, pek çok projeyi hayata geçirdi. 

Vehbi Koç Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ömer M. Koç, 2015 yılı itibariyle Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı üstlenmiştir. 2007 yılından bu yana Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

kocun-veliahti-en-gizemli-isim-omer-koc_2024209_720_400.jpg

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler