YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Okumanın yaşı yok" dedi
Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Kocasırt köyünde yaşamını sürdüren 6 çocuk babası Reşit Metehan, 1972 yılında büyük umutlarla kazandığı İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmek için gecesini gündüzüne katıyor.
"Okumanın yaşı yok" dedi
04 Mart 2010 / 20:08 Güncelleme: 04 Mart 2010 / 20:11

Maddi imkansızlıklar nedeniyle terk etiği hukuk fakültesine fakülteyi, 3. sınıfta bırakmak zorunda kalarak köyüne dönen Metehan'ın aradan geçen zamana rağmen yeniden okula kayıt yaptırması adeta okumanın yaşının olmadığını herkese ispatladı. Evlenen, çocuk sahibi olan Metehan, geçimini küçük bağından elde ettiği ürünlerin yanı sıra yaptığı resim ve heykel eserlerini satarak sağladı. Reşit Metehan, 1972 yılında İstanbul Hukuk Fakültesine kayıt yaptırdığını ancak maddi imkansızlık nedeniyle 1982 yılında okulu bırakmak zorunda kaldı. 2008 yılında çıkan afla hayalini gerçekleştirmek için üniversiteye yeniden kaydını yaptıran Metehan, avukat olacağı günleri saymaya başladı. Geçen yıl fakültenin 3. sınıfında kayıt yenileyen ve şuan 4 sınıfta olan ve yılsonunda mezun olmak için çalışan Metehan, ilk dönem için girdiği bütün derslerde başarılı olmuş.  
 

Sanatçı kişiliğini de sahip olan ve geçen yıl çıkarılan af ile fakülteye yeniden devam etme imkanı bulduğunu bildiren Metehan, "Af çıkınca bana da gün doğdu ve tekrar kaydımı yeniledim. Bu yıl son sınıfı okuyorum, sürekli ders çalışıyorum. En büyük özlemim kısa süre de olsa avukatlık yapmak. Bu yaşımda özlem duyduğum diplomaya kavuşacağım için çok mutluyum. Hayalim avukatlık yapmak. Yaşım avukat olmama mani değil. Ömerli ilçesinde avukatlık yapan kimse yok. Onun için inşallah bitirdikten sonra ilçede avukatlık yapmayı düşünüyorum. Bana zamanında kimse destek çıkmadı. Maddi durumu iyi olanların yoksul öğrencilere destek vermesini istiyorum. Yoksulluk nedeniyle gençler eğitimini yarıda bırakmasın." dedi.   
İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler