YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okumak için evden kaçtı!
Okumak için evden kaçtı!
22 Ocak 2010 15:50
Şarkıcı olmak için manken olmak için evden kaçanı çok duyduk ama böylesi yok! 14 yaşındaki Seda Gün ailesi SBS'ye girmesine izin vermeyince okumak için evden kaçtı...

Konya'da, ailesi Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girmesine ve okumasına izin vermeyen Seda Gür, evden kaçarak SBS'ye girdi. Bölge yatılı okulunu kazanan Seda Gün, ileride subay olmak istiyor.

Konya'nın Altınekin ilçesi Akıncılar beldesinde ikamet eden 14 yaşındaki Seda Gür, 6. sınıfta SBS'ye girmek istedi. Ailesi SBS'ye girmesini ve okumasını istememesi üzerine jandarma komutanı ve öğretmeni yardımıyla evden kaçarak Konya'ya geldiğini ve sınava girdiğini belirten Seda Gür, "7. sınıftayken okulumuza gelen jandarma komutanına subay olmak istediğimi ancak ailemin okumama ve sınava girmeme izin vermediğini söyledim. Bunun üzerine SBS zamanı jandarma komutanı ve öğretmenimin yardımıyla evden kaçarak Konya'ya geldim. Sınavın yapıldığı okulun yerini bilmediğim için saatlerce okulu aradım ancak buldum ve sınava girdim. O gün tekrar aynı otobüsle köye döndüm ve sınava girdiğimi aileme söylemedim" dedi.

Sınav neticesi Sare Özkaşıkçı Bölge Yatılı İlköğretim Okulu'nu kazandığını ifade eden Seda Gür, "Ancak ailem Konya'ya gelip bu okulda okumama karşı çıktı. İlçe kaymakamı ve jandarma komutanı evimize gelerek ailemi ikna etti ve okula kaydımı yaptırdı. Derslerim çok iyi. Öğretmenlerim aileme derslerimin iyi olduğunu söylüyorlar. Bizim beldede okuyan kız yok. Biz bir ilki başarmak istedik. Okuma azmi olan herkesin okumak için ellerinden genle her şeyi yapmalarını tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.

İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler