YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okul sütü yerine kuru meyve projesi
Okul sütü yerine kuru meyve projesi
16 Nisan 2013 19:40
Ege İhracatçılar Birliği ve Güneydoğu İhracatçılar Birliği işbirliğiyle oluşturulan Kuru Meyve Tanıtım Grubu İzmir Ticaret Borsası’nda toplandı.

Toplantıya katılan Malatya Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Gürsel Özbey, ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için Okul Sütü benzeri bir projeyi hayata geçirmek için toplandıklarını açıkladı.
 
Özbey, “Bu toplantının asıl amacı ilköğretim çocuklarına kuru meyveyi ne şekilde ulaştırabilirizi konuşmak. Okul sütü gibi bir proje düşünülüyor. İnşallah muvaffak olunacaktır. Canı gönülden destekliyorum. Bu toplantının sonunda tanıtım grubunun katkılarıyla buna karar verileceğini sanıyorum. İnşallah toplantıdan hayırlı bir karar çıkacak” dedi.
 
Türkiye’nin kuru incir, üzüm, kayısı, fıstık gibi ürünlerin ihracatında dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Gürsel Özbey, zaman zaman rekolte ve üretime bağlı sıkıntılar yaşanmasına karşın sektörün giderek büyüdüğünü söyledi.
 
Özbey, şöyle konuştu: “Her geçen gün kuru meyve ihracatında bir artış görülüyor. Malumunuz milli ürünlerimiz içinde olan kuru kaysı, üzüm, incirin, fıstığın her geçen yıl arttığını, döviz girdisinin yükseldiğini görmekteyiz. Bu da bizi sevindiriyor. Üretim ve rekolteye bağlı zaman zaman sıkıntılar yaşanmakta. Zamanla bunların da aşılacağına, tanıtım yapılacağına, insanların bu ürünlere karşı hassasiyetinin artışıyla talep de artacaktır diye düşünüyorum.”

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler