YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ojeli parmaklar kasaplık yapıyor
Ojeli parmaklar kasaplık yapıyor
06 Nisan 2013 10:05
Erkeklere özgü bilinen birçok alanda ağır mesleklere yönelen kadınlar, şimdi de kasaplığa el attı.

Üsküdar’da bir kasapta çalışan Kübra Yılmaz, her türlü kasaplık işini rahatlıkla yaptığını belirterek, “Kurban kesmek de istiyorum, ancak ustalarım beni yanlarında götürmüyor” dedi. 

İş hayatında farklı alanlarda kendilerine yer edinen kadınlar, "erkek mesleği" olarak bilinen ağır mesleklere de yöneldi. Üsküdar’da bir et ürünleri mağazasında kasaplık yapan Kübra Yılmaz ve Yasemin Çekirdaş da bu kadınlar arasında yer alırken ‘erkek işi’ olarak bilinen kasaplıktan geçimlerini temin etmeye çalışıyorlar. Yaklaşık 7 yıldır kasaplık yaptığını ifade eden Kübra Yılmaz, halen çalıştığı yerin üçüncü iş yeri olduğunu anlattı.

Kübra Yılmaz: "İlk başlarda elimi kestiğim bile oldu ama alıştım"

Okul hayatına devam etmek istemediği için bıraktığını ve iş ararken bir kasapta tezgahtarlığa başladığını anlatan Kübra Yılmaz, “Ustalar ilk başlarda fazla istemediler beni, yadırgadılar. Ama ben zamanla ellerine baka baka işi kaptım. Zor gibi görünüyor ama güzel ve herkesin yapabileceği bir meslek. Ama zorlukları da var. Ağır kaldırıyorsunuz, kasa taşıyorsun. İlk başlarda elimi kestiğim bile oldu. Ama zamanla alıştım” dedi.
Müşterilerin ilk başta kendisini yadırgadığını anlatan Yılmaz “Önce tedirgin oluyorlar. ‘yapamazsın, başka biri yapsın’ falan diyorlar önce. Ama ben müşterilerimi yapabileceğime ikna ediyorum. Zaten artık alıştılar. Artık gelip hep benden almak istiyorlar ürünlerini ve memnun kalıyorlar” diyor.

“İş başvurusu yaptığınızda önce şaşıranlar oluyor"

İşverenlerin gelende kendisine destek olduğunu anlatan Yılmaz, bayan olduğu için hiç işten çıkarılmadığını da belirterek, “İş başvurusu yaptığınızda önce şaşıranlar oluyor. Ama bakıyorlar, deniyorlar. Önünüze bir iş koyup nasıl yaptığınıza bakıyorlar ya da bir hafta deneme süresi veriyorlar” şeklinde konuştu.

Her türlü et, tavuk gibi ürünler üzerinde çalıştığını da sözlerine ekleyen Kübra Yılmaz, “Kurbanlık kesme deneyimim olmadı. Aslında onu da yapmak istiyorum ama ustalarım beni yanlarında götürmüyorlar” diye konuştu.

8 yıldır bu mesleği yaptığını dile getiren bir başka kadın kasap Yasemin Çekirdaş ise kasap olan eşiyle iddialaşmaları üzerine bu işi yapmaya başlamış. Önceleri kendi dükkanlarında eşiyle birlikte çalışan Çekirdaş, 1,5 yıldır da, şuan da çalıştığı mağazada kasaplık yapıyor. Meslek hayatı boyunca tepki gördüğü zamanlar olduğunu ifade eden Çekirdaş, “Kıyma çekerken müşteriler ‘sen bayansın, kıyma çekemezsin’ gibi şeyler söylüyorlardı. Sonra çekince de şaşırıyorlar. Zamanla da alışıyorlar. İlk başlarda aldığınız tepki daha sonra alışınca ilgiye dönüyor” dedi.

Çekirdaş: "Çıtkırıldım bayanların zorlanacağı bi iş"

Canlı hayvan hariç her türlü eti işleyebileceğini söyleyen Çekirdaş, canlı hayvanı da kıyamadığı için kesmediğini dile getiriyor. Kasaplığın kadınlarında yapabileceği bir iş olduğunu sözlerine ekleyen Çekirdaş, “Çıtkırıldım bayanların zorlanacağı bir iş. Ama erkek gibi bayanların yapabileceği bir iş. Denesinler, yapılmayacak bir değil” şeklinde konuştu. Uzun süredir iki kadın kasapla birlikte çalışan Burhan Belli ise daha önce bayanlarla hiç çalışmadığını ifade ederek, “Biz onlardan memnunuz. Vatandaşlarında tepkileri de olumlu. Özellikle bayanlar çok ilgi duyuyorlar. Onlar bizim kardeşlerimiz” şeklinde konuştu.

 

İHA

Kadın da keser.
 // Kazim Bulutoğlu
Bektaş adlı şahsın sorusuna cevaben evet gördüm.Dağ köylerinde halamın kızı Necibeyi,komşumuz Feride teyzeyi,komşumuz Laikeyi,komşumuz Fatmayı tavuk,horoz,tosun buzağı keserken çok izledim.Yani ayıp değil....
26 Mayıs 2015 Salı 09:37
bayan kasaplar
 // bektas
bayanlar hic canli bir hayvan kesmismi veya kesen bayanlar gordulermi(mesala mezbahanelerde)...
26 Temmuz 2013 Cuma 00:52
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler