YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmenden engelli çocuğa şiddet!
Öğretmenden engelli çocuğa şiddet!
10 Ekim 2017 09:25
İstanbul Büyükçekmece'de bulunan bir devlet okulunda özel eğitim gören 11 yaşındaki doğuştan zihinsel engelli bir öğrenci, öğretmeni tarafından şiddete uğradı.Öğretmen ise 'kaza' diyerek özür diledi.

Olay İstanbul Büyükçekmece’de bulunan Batıköy Memurdan Armağan Ortaokulu’nda meydana geldi. İddiaya göre, 11 yaşındaki, doğuştan zihinsel engelli Muhammet Emin Çakır, ders esnasındayken öğretmeni Mehmet Sut’un fırlarmış olduğu cetvel ile hafif şekilde başından yaralandı. Oğlunun başına gelenleri okuldaki veli toplantısına giden anne Hatice Çakır, öğretmenin toplantıda ‘’Ben cetvel attım, Muhammet Emin’in kafasına geldi, kaza ile oldu, sinirlendim fırlattım bir daha olmaz’’ demesi üzerine öğrendi.

Anne Hatice Çakır, bunun üzerine çocuğunun yanına gittiğinde çocuğunun ağladığını ve sınıfta bulunan diğer çocukların “Öğretmen bize de vuruyor” dediğini ileri sürdü. Okul müdürüne şikayette bulunmasının ardından çocuğu Muhammet Emin’e darp raporu alıp Emniyette de şikayette bulunan anne Hatice Çakır, sürecin devam ettiğini ve öğretmenin gereken cezayı almadan olayın peşini bırakmayacağını belirtti.

"Bizim çocuklarımızın hepsi mazlum"
Oğlunun başına gelenleri okuldaki veli toplantısı esnasında öğrenen Hatice Çakır, ‘‘Öğretmen ben cetvel fırlattım ve Muhammet Emin’in kafasına geldi kaza ile oldu dedi. Ben çok üzülüp üsteledikten sonra ise, bir daha olmaz, sinirlendim de fırlattım diyerek özür diledi. Sonra ben çocuğumu görmeye gittim, öğretmen söyleyene kadar durumdan haberdar değildim. Çocuğum beni görünce ağlamaya başladı, onu öyle görünce bende duygulandım. Bizim çocuklarımızın hepsi mazlum, hepsi engelli. Sonrasında müdüre gittim şikayette bulundum’’ dedi.

 ‘’Öğretmen bana da vuruyor"
 Okuldan çıkmadan önce oğlunun çantasını almak için sınıfa çıktığını ifade eden Hatice Çakır sınıfta bulunan diğer çocukların da öğretmen tarafından şiddete uğradığını öğrendiğini söyledi. Sınıftaki çocuklarla arasında geçen konuşmayı anlatan Çakır, “Çocukların hepsi beni görünce, ‘öğretmen bana da vuruyor, bana da vuruyor’ demeye başladı, ben çok kötü oldum. Sonrasında eşimi aradım ve durumu bildirdim. Gidip darp raporu aldık ve Emniyette 147’ye şikâyet başvurusunda bulunduk, süreç bu şekilde devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

Olaydan sonra oğlunu okula gönderemedi
Çocuğunun travma yaşadığını dile getiren Hatice Çakır, darp olayının nasıl yaşandığına dair çeşitli söylentilerin olduğunu belirtti. Bazı öğrencilerin öğretmenin cetvel fırlattığını bazılarının da sazla kafasına vurduğunu öne sürdüğünü söyledi. Sınıfta o an yaşananlara dair net bir bilgi verilmediğini sözlerine ekleyen Çakır, “Bu şekilde söylentiler var. Kapılar ardında, karı koca aynı sınıftalar neler yaşandığını bilmiyoruz. Şu an çok tereddütlerim var, çocuklarımız bir travma yaşadılar. Hepsi korkuyor, okula gitmek istemiyor. Bende oğlumu o olaydan sonra okula yollamadım, korkuyoruz’’ diye konuştu.

Soruşturma devam ediyor
Çakır ayrıca öğretmenin, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma kapsamında yalan ifade verdiğini de söyledi. Öğretmenin ifadesinde yer alan özür dileme ve ailenin bu özrü kabul etmesi sonucu olayın kapandığını öğrendiğinde şoke olan Hatice Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ‘’Şikayetçi olduktan sonra Milli Eğitimden bana dönüş yapıldı, olayın sonuçlandığıyla ilgili bir mesaj geldi. Ben tekrar onlara dönüş yaptığımda, öğretmenin ifadesinin alındığını, kaza olduğunu özür dilediğini ve ifadesinde benimde önemli değil dediğimi söylemiş, konuda bu şekilde kapatılmış. Bunları duyunca ben çok sinirlendim, bu sonucu kabul etmediğimi ve tekrar bir şikayette bulunmak istediğimi söyledim. Tekrar bir şikayet oluşturuldu ve şimdi İlçe Milli Eğitim Müdüründen edindiğim bilgiye göre soruşturma devam ediyor’’ dedi.
"Bundan bir sonuç çıkmaz"

Öğretmenin tavrının kendini rahatsız ettiğini belirten Hatice Çakır, ‘’Sanki çocuk yolda yürürken takılıp düşmüş gibi anlattı bize ve bu durum beni çok rahatsız etti. Ben halinden tavrından hiç üzgün olduğunu hissetmedim. Ben müdürün kapısında beklerden cetveli fırlatan öğretmenin eşi geldi yanıma ve neden böyle yapıyorsunuz, biz özür diledik diyerek bana çıkıştı. Yukarıya velilerin yanına çıktığında ise sizler böyle şikayet ediyorsunuz ama bundan bir sonuç çıkmaz, boşuna uğraşmayın gibi sözler söylemiş ‘’ ifadelerini kullandı.
  Olayla ilgili yasal soruşturma devam ettiği için Batıköy Memurdan Armağan Ortaokulu yöneticilerinden şiddet konusuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

iha

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler