YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrencilere at ve eşek eti yedirmişler
Adana yurtta kalan Çukurova Üniversitesi öğrencilerine at ve eşek eti yedirmişler...
Öğrencilere at ve eşek eti yedirmişler
29 Aralık 2009 / 13:31 Güncelleme: 29 Aralık 2009 / 13:40

Adana Valisi İlhan Atış, 2 kurumdaki yemekhanede at-eşek eti kullanıldığının belirlenmesinin ardından, bu kurumlara yemek veren firmaların ihalelerinin iptal edildiğini söyledi.

Adana Valisi İlhan Atış, bir öğrenci yurdunda yemek ihalesini alan firmanın yemeklerde ''at-eşek eti'' kullandığı iddiaları üzerine makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarım il Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğünün denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü söyledi.

Denetimler kapsamında 91 yerden örnek alındığını ve bu örneklerden sadece 2 tanesinde tek tırnaklı hayvan etinin ortaya çıktığını belirten Atış, ''kamu kurumlarına verdiği yemekte at-eşek eti kullanan firmaların ihaleleri iptal edildi. Konunun aydınlığa kavuşabilmesi içn bir vali yardımcımızın başkanlığındaki heyet çalışmalarını sürdürüyor'' diye konuştu.

Vali Atış, bunun bir cezai müeyyidesinin olduğunu ve ağır para cezası verecek olmalarının yanında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tek tırnaklı hayvan etlerinin kullanıldığı yerlerin birisinin öğrenci yurdu diğerinin hastane olduğu doğrudur. Kullanılan etlerin çok az miktarda olduğunu düşünüyoruz. Öğrenci yurdunda kalan öğrencilerimizin hiçbir endişesi olmasın. Denetimler çok sıklaştırıldı. Etlerin nerede piyasaya sürüldüğü ortaya çıkarılacaktır. Emniyet ve jandarma ekiplerimiz çalışmalarını ortaklaşa sürdürüyor. Halkın et tüketimi konusunda herhangi bir endişesi olmasın. Biz de eti kasaptan alıp yiyoruz. Çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın bir endişesi olmasın. Denetimlerimizi yoğun şekilde sürdürüyoruz. Eti nereden aldıkları belli. Elimizden geleni tümüyle yapıyoruz.''

Vali Atış, bu arada vatandaşlara hazır kıyma yememelerini de tavsiye etti.
        
RUH SAĞLIĞI HASTANESİNE DE AYNI FİRMA YEMEK VERİYOR

Bu arada, Adana il Tarım Müdürlüğü İl Kontrol Şube Müdürlüğünün denetiminde YURTKUR'a bağlı bir yurt ile hastanede yemek ihalesini alan firmanın, yemeklerde at-eşek eti kullandığının tespit edilmesi hastane yetkililerini de harekete geçirdi.

Adana İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu firmanın Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine yemek verdiğini, konunun araştırıldığını belirtirken, hastane yetkilileri, firmanın, yemeği kendi tesislerinde pişirerek hastaneye getirdiğini, ancak hastaneden görevlendirilen diyetisyen ve aşçıların yapım aşamasında gözetmen olarak bulunduklarını bildirdi.

Hastane görevlilerinin, yemeklere konulan etlerde sağlık kontrolü mührünü aradıklarını, hastane yönünden tüm kontrollerin sağlıklı yapıldığını ifade eden yetkililer, sorunun yemek firmasından  değil bu firmanın eti temin ettiği kasaptan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Yetkililer, konunun takip edildiğini, şartnameye, devletin ilgili kurumlarından onaylı kesimhanelerden et temin edilmesi zorunluluğunun getirilebileceğini kaydetti.

Bu arada, firmanın, yataklı 600 hastanın tedavi gördüğü hastanede, personelle birlikte öğlen saatlerinde bin kişiye, akşam ise yaklaşık 700 kişiye yemek servisi yaptığı öğrenildi.

 

A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler