YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obez ambulans hizmete girdi
Sayıları hızla artan obez hastalar artık acil durumlarda daha rahat edecek
Obez ambulans hizmete girdi
24 Aralık 2010 / 22:37 Güncelleme: 24 Aralık 2010 / 22:58

Şimdiye kadar normal ambulanslarla hastanelere taşınmaları son derece zor olan obez hastalara hizmet verecek obez ambulans Sağlık Bakanlığı Atatürk Araştırma Hastanesinde hizmete girdi.

350 kiloya kadar hastaları rahatlıkla taşıyabilen donanıma sahip obez ambulansta hastalar çok rahat taşınabilecek. Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Acil Sağlık Hizmetlerden Sorumlu Dr. Mehmet Akif Güleç özellikle iki insanla taşınabilir ağırlık limitini geçen hastaları alırken çok güçlük çekildiğini anlattı. Bu nedenle, bu yeni ambulansı, özel bir vinç sistemiyle donatarak, 350 kg ağırlığındaki bir hastayı bile rahatlıkla evinden alarak hastaneye ulaştırabilecek duruma getirdiklerini anlatan Güleç şöyle konuştu; "Personelimiz, özellikle iki insanla taşınabilir ağırlık limitini geçen hastaları alırken çok güçlük çekiyor. Bu nedenle, içi boş bir ambulansı, özel bir vinç sistemiyle donatarak, 350 kg ağırlığındaki bir hastayı bile rahatlıkla evinden alıp kaldırabilen bir sistem kuruldu. Bundan sonra obez hastalarımız nakillerde daha rahat edecek" dedi. İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Reyhan Ünlü Ersoy'da böyle bir ambulans ve sedyesinin nakil esnasında büyük kolaylık sağlayacağını belirterek şunları söyledi; "Hastalarımız obez rahatsızlığından dolayı çok ağırlar.

Elimizdeki mevcut sedyelerle taşımak çok zor oluyor. Zaman, zaman mevcut sedyeler kırılıyordu ve problem oluşturuyordu. Obez hastaları için geliştirilen bu ambulans hastalarımıza büyük kolaylık sağlayacak." İfadesini kullandı.

İHA

 

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler