YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ülkede plastik poşet yasaklandı
O ülkede plastik poşet yasaklandı
15 Ekim 2014 05:46
Fransa Meclisi, doğaya zarar veren plastik poşetleri yasaklarken, nükleer enerji kullanımının da düşürülmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

Fransa Meclisi genel kurulu, çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle plastik poşetlerin kullanımının 2016 yılına kadar yasaklanmasını kararlaştırdı. Genel kurul ayrıca, nükleer enerji kullanımının 2025 yılına kadar yüzde 75’den yüzde 50’ye düşürülmesini karara bağladı.

Meclis genel kurulunda yapılan oylamada, hükümetin sunduğu yasa için 314 "evet", "219" hayır oyu çıktı. Tasarıya, sosyalist, çevreci ve radikal sol gruplar destek verirken, ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyeleri karşı çıktı.

Öte yandan yasayla, sadece plastik poşetler yasaklanmakla kalınmıyor, yine plastikten yapılan tek kullanımlık çatal, bıçak, tabak gibi mutfak malzemelerinin de 2020 yılına kadar yasaklanması öngörülüyor.

Yasalaşması için senatonun da onayı gereken tasarıya göre, plastik poşetlerin yerine doğaya karışabilen veya biyolojik olarak parçalanabilen torbaların, tüketiciler tarafından kullanılması talep ediliyor.

Hükümetin plastik poşetleri yasaklanması ile ilgili tasarı Mecliste  Çevre Bakanı Segolene Royal tarafından savunuldu.

Plastik torbaların yasaklanması ile ilgili başka bir çalışma da AB bünyesinde sürdürülüyor. Avrupa Parlamentosu, plastik torbaların 2017 yılından başlayarak, 2019 yılına kadar kademeli olarak kaldırılmasını öngören, AB Komisyonu tarafından hazırlanan bir direktife Nisan ayında onay vermişti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler