YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O şarkıyı söylemek artık yasak! Cezası 189 TL
O şarkıyı söylemek artık yasak! Cezası 189 TL
14 Kasım 2014 10:42
Sentetik uyuşturucu maddesi bonzai ile aynı ismi taşıyan "Elimde patladı bonzai" şarkısının umuma açık yerler ile kapalı ve açık alanlarda yapılan düğün, nişan, konser gibi etkinliklerde çalınması yasaklandı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, “İzmir’de umuma açık yerler ile kapalı ve açık alanlarda yapılan düğünlerde çalınan bonzaiyi çağrıştıracak ‘Elimde patladı bonzai’ isimli şarkının maddenin kullanımını yaygınlaştıracak ve çağrıştıracak içeriği olması üzerine, kanunun valiliğe vermiş olduğu yetki çerçevesinde kamu güvenliğini, esenliğini, toplumun huzurunu sağlama noktasında bir karar aldık. Ve şarkının umuma açık yerlerde kapalı ve açık alanlarda söylenmesini bize tanınan yetki çerçevesinde yasakladık” dedi.  

Son yıllarda birçok gencin ölümüne sebep olan uyuşturucu madde bonzai ile aynı ismi taşıyan şarkıya İzmir Valiliği’nden yasak geldi. Özellikle düğün ve eğlence mekanlarında sıkça çalınan şarkının yasaklanması için bir süredir girişimlerde bulunan İzmir Valiliği kararı ilan edecek. Yasak kararına uymayanlara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32.(3) Maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak.

Düğünlerde çalınmayacak

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Mustafa Toprak, uzun süredir ilin tüm kurumlarıyla birlikte talebi azaltıcı çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Özellikle İzmir’de umuma açık yerler ile kapalı ve açık alanlarda yapılan düğünlerde çalınan bonzaiyi çağrıştıracak ‘Elimde patladı bonzai’ isimli şarkının maddenin kullanımını yaygınlaştıracak ve çağrıştıracak içeriği olması üzerine, yapmış olduğumuz araştırma neticesinde böyle bir olgunun gerçeğe yakın ve etkili olabileceğini düşünerek, bu konuda kanunun valiliğe vermiş olduğu yetki çerçevesinde kamu güvenliğini, esenliğini, toplumun huzurunu sağlama noktasında bir karar aldık.

Ve ilimiz sınırları içerisinde ‘Elimde Patladı Bonzai’ adlı şarkının umuma açık yerlerde kapalı ve açık alanlarda söylenmesini bize tanınan yetki çerçevesinde yasakladık. Bunu en kısa zamanda ilan edeceğiz. İlanla birlikte bu karara aykırı davrananalar konusunda da kanunun öngördüğü gerekli idari para cezaları da tahakkuk ettirilmiş olacak” dedi.

Hedeflerinin bonzainin ve uyuşturucunun gelmiş olduğu noktada uyuşturucu madde kullanımı özendirecek mahiyetteki tüm katkı sağlayan noktaları ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen İzmir Valisi Mustafa Toprak, oluşan ortak fikirle ‘bonzai’ şarkısının ismiyle ve içeriğiyle insanların ölümüne kadar giden bir noktada çağrıştırma yaptığı kanaatine varıldığını kaydetti..
 

"Ceza 189 TL"

Yasak kararın uymayanlar konusunda da yasal işlem yapılacağını aktaran Vali Toprak şöyle devam etti: 

“Kabahatler Kanunu’na göre yani Valilik tarafından çıkartılan genelgelere uymamanın cezası şu anda 189 TL civarındadır. Ki bu zaman içerisinde katsayılara bağlı olarak artıyor. Önemli olan para cezasının yüksekliği ya da düşüklüğü değil bu konuda toplumumuzu rahatsız edecek ve toplumdaki çocuklarımızı teşvik edecek özellikteki bir olumsuzluğu gidermektir. Umuyoruz ki toplum bunu algılamış ve farkına varmış olur. Gençlerimizi de bu çağrıştırıcı şarkı ile albenilerden uzak tutmuş oluruz. Rakam çok da önemli değil. Burada önemli olan olumsuz bir algıyı olumlu noktaya getirebilmektir.

Çocuklarımızın düşeceği olumsuz koşulları daha iyi şartlarda, daha düzgün ortamlarda hayatını idame ettirmesini gerçekleştirmektir. İfade ettiğim gibi aykırı gelenlere karşı verilebilecek ceza 189 TL’dir” diye konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler