YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O Kaymakam'a ne ceza çıktı?
Başka bir ilçeye tayini çıktığı için, dansözlü veda gecesi düzenlenen Uşak’ın Sivaslı İlçesi Kaymakamı Sedat Yıldırım’a etik cezası çıktı.
O Kaymakam'a ne ceza çıktı?
19 Aralık 2009 / 17:31 Güncelleme: 19 Aralık 2009 / 17:35

Uşak’ın Sivaslı İlçesi eski kaymakamı Sedat Yıldırım hakkında, ilçeden tayini çıkınca kendisi için düzenlenen sulu, dansözlü veda gecesiyle ilgili Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından açılan soruşturma tamamlandı. Kurulun Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, Yıldırım’ın üç konuda kamu etik yönetmeliğini ihlal ettiği kararına varıldı.

İKİ DEFA ISLATILDI
Kurulun kararında, veda gecesiyle ilgili olarak, kaymakamlıktan temin edilen 4 adet CD’deki görüntüler önemli bir delil oluşturdu. CD’lerdeki görüntülere göre, geceye katılanlar Yıldırım’a bir takım elbise, ayakkabı, kemer, kravat ve gömlek hediye ettiler. Programın sonuna doğru Kaymakam Yıldırım’ın başından su dökülerek ıslatılırken, Yıldırım da kendisini ıslatan kişiye aynı şekilde karşılık verdi. Belediye Düğün Salonu’ndaki eğlencenin ardından Yıldırım ile bir grup kamu çalışanı ve halktan yaklaşık 60-70 kişi bir gazinoda ikinci bir eğlenceye katıldı. Yıldırım burada da havuza atılınca elbiselerini değiştirerek şortla eğlenceye devam etti. Emniyet kayıtlarına göre, gecenin organize edildiği gazino sahibinin çeşitli suçlardan hapis ve para cezaları aldığı da belirtildi.

HEDİYELER HATIRA
Yıldırım, Etik Kurulu’na yaptığı savunmada hediyelerin “hatıra niteliğinde” olduğunu, mülki amirlerinin görev yerleri değiştiğinde düzenlenen veda yemeklerinde maddi değeri farklı ancak manevi değeri büyük hediye aldıklarını, bunun bir ‘ülke gerçeği’ olduğunu, yadırganacak, garipsenecek bir durum olmadığını savundu.

BASIN ABARTMIŞ
Hiçbir dansözle baş başa oynamadığını, fotoğraf da çektirmediğini belirten Yıldırım, basına yansıyış şeklinden olayların biraz “abartılı ve aşırıya kaçmış” şekilde algılanabildiğini ileri sürdü. Savunmayı ikna edici bulmayan Kurul, Yıldırım’ın yönetmeliğin “saygınlık ve güven”, “hediye alma ve menfaat sağlama yasağı” ve “yöneticilerin hesap verme sorumluluğu” ile ilgili etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı kararına vardı. Yıldırım, görüntülerin ortaya çıkması üzerine Erzurum’un Oltu İlçesi’ne kaymakam olarak atanmak yerine Şanlıurfa’ya vali yardımcısı olarak atanmıştı. KAYNAK: HABERTÜRK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler