YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O görüntüler artık olmayacak
Ölen bebeklerin karton kutulara konularak ailelerine teslim edildiği görüntülerini hepiniz biliyorsunuz. İşte artık o görüntüler olmayacak. Çünkü bir firma ölen bebeklerin ailelere teslimi için bebek taşıyıcısı üretti...
O görüntüler artık olmayacak
05 Kasım 2009 / 15:14 Güncelleme: 05 Kasım 2009 / 15:14

Tokat'ta bir medikal firması hastanelerde ölen bebeklerin ailelerine teslimi için özel portatif bebek taşıyıcısı üretti. Hastanelerden talep gören bu taşıyıcılar sayesinde, artık ölen bebeklerin karton kutulara konularak ailelere teslim edildiği görüntüler yaşanmayacak.

Edinilen bilgiye göre, ölen bebeklerin cenazelerinin hastanelerden karton kutu ve benzeri malzemelerin içerisine konularak ailelerine teslim edilmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı bir süre önce harekete geçerek bu konuda bazı standartlar belirledi.

Sağlık Bakanlığının, bebeklerin cenazelerinin teslimiyle ilgili hastanelere gönderdiği genelgenin ardından Tokat'ta bir medikal firması portatif bebek taşıyıcısı üretti.

Hastanelerden talep gören bu taşıyıcılar sayesinde, artık ölen bebeklerin karton kutulara konularak ailelere teslim edildiği görüntüler yaşanmayacak.

Portatif bebek taşıyıcısı üreten medikal firmasının yetkilisi Fehmi Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerde yeni doğan veya bir süre sonra yaşamını yitiren bebeklerin cenazelerinin teslimi sırasında yaşanan görüntülere çok üzüldüklerini söyledi.

Bebek cenazelerinin teslim edilişlerini televizyonlardan izlediklerini belirten Solak, ''Ülkemizin birçok yerinde bu olaylar yaşandı. Bebek cesetleri bisküvi kutularında ve üzülerek söylüyorum çöp poşetlerinde teslim edildi. Aileler bebeklerini böyle teslim aldılar'' dedi.

Bu üzücü olaylar sonrası Sağlık Bakanlığının bu konuda bir genelge yayınladığını ifade eden Solak, ''Bakanlığın yayınladığı genelgede bebek cenazelerin taşınabilmesi bir standart getirildi'' diye konuştu.

Portatif bebek taşıyıcıları için belirlenen standartları sıralayan Solak, şunları söyledi:

''Taşıyıcının sıvı geçirmez ve mümkün olduğunca kokuyu hapsedecek özelliği olması, ayarlanabilir iki tane kulpu, içerisinde de kopçaların olması gerekiyor. Yine taşıyıcıda bebeğin kimliğinin konulabileceği şeffaf kimlik bölümü bulunmalı. Bu portatif bebek taşıyıcıları bir defaya mahsus kullanılıyor. Taşıyıcılar, cenazeyle birlikte aileye teslim ediliyor.''

Bu ürünü Bakanlığın genelgesinden önce üretmeyi düşündüklerini belirten Solak, ''Bebeklerin taşınması sırasındaki görüntüleri izlerken 'neler yapabiliriz' diye düşündük. Bakanlığın genelgesindeki gibi değil de kendi düşüncemizdekini uygulamayı planlıyorduk. Genelgeden sonra ürünü imal ettik. Türkiye'de üretilen ilk ürün. Ürün verdiğimiz hastanelerden olumlu tepkiler aldık. Bazı hastanelerle yazışmalarımızda hastanelerin eline genelge geçmeden biz örneklerimizi gönderdik. Günlük 500 tane üretiyoruz. Ürünümüzü hastaneler isterse biz monte ediyoruz.''

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler