YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nüfus cüzdanını kaybedene ceza yok
Nüfus cüzdanını kaybedene ceza yok
21 Mart 2016 11:51
Kaybolan nüfus cüzdanlarını yenilerken alınan 90 liralık idari para cezası kaldırıldı. Artık nüfus cüzdanını kaybedenler ceza ödemeyecek, sadece 8 lira değerli kağıt bedeli ödeyip yeni cüzdanlarını alabilecek. Bu durum en çok da polisi sevindirecek.

Nüfus cüzdanını kaybedenler artık, ceza ödememek için farklı yollar aramak zorunda değil.

Nüfus cüzdanını kaybettiği halde 90 TL olan cezayı ödemek istemeyenler son dönemde farklı bir yol geliştirdi. Polise giden vatandaşlar cüzdanlarının çalındığını belirterek tutanak tutturmaya başladı.

Polisten alınan tutanaklarla nüfus müdürlüklerine başvuranlar 90 liralık kayıp cezası ödemeden nüfus cüzdanlarını yeniliyorlardı.

İhbar sayısındaki artışlar Emniyetin iş yoğunluğunu arttırdı. Karakollarda dosyalar birikmeye başladı.

Hırsızlık olaylarını araştıran polis, ihbarların büyük çoğunluğunun asılsız olduğunu tespit etti. Hatta, ihbarcılar hakkında "olmayan suçu uydurma" maddesinden işlemler yapılmaya başlandı.

Çözüm Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasında bulundu. Düzenlemeyle nüfus cüzdanın kaybedilmesi halinde ödenen 90 TL'lik ceza yasadan çıkartıldı.

Artık nüfus cüzdanını kaybedenler nüfus müdürlüklerine başvurduklarında sadece değerli kağıt ücreti olan 8 lirayı ödeyecekler. Yani artık karakola gidip sahte çalıntı ihbarında bulunmaya gerek kalmayacak.


A HABER

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler