YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nitelikli yabancılar Türkiye'ye 'Turkuaz Kart' ile girecekler
Nitelikli yabancılar Türkiye'ye 'Turkuaz Kart' ile girecekler
29 Ocak 2015 07:14
Onuncu Kalkınma Planı kapsamında öncelikli dönüşüm programlarına göre, belirlenen kriterleri sağlayan yabancı uyruklu kişilere, deneme süresinin ardından geniş süreli ikamet iznini öngören Turkuaz Kart verilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, nitelikli yabancıların Türkiye'ye gelişlerinde kolaylık sağlamak amacı ile 'Turkuaz Kart' sisteminin geliştirileceğini söyledi. Ayrıca vatandaşlık alma yollarının da kolaylaşacağının altını çizdi.

Yabancı uyrukluların çalışma süreçlerine ilişkin mevzuatta gerekli ilave iyileştirmeler yapılarak hayata geçirilecek. Bu kapsamda, nitelikli insan gücü için "Turkuaz Kart" sistemi geliştirilecek. Eğitim, tecrübe, ücret, dil bilgisi gibi unsurlar dikkate alınarak bir puanlama sistemi çerçevesinde nitelikli insan gücü için özel bir çalışma izni süreci tasarlanacak. Bu çerçevede belirli kriterleri sağlayan kişiler için deneme süresi sonrasında, geniş süreli ikamet iznini öngören "Turkuaz Kart" verilecek. Kart ile ülkeye gelecek yabancı uyruklu kişilerin vatandaş olmadan belli haklardan istifade etmesi sağlanacak. Öte yandan, Türkiye'de iş kurma potansiyeli olan kişilerin, ülkeye getirebilecekleri belirli bir finans miktarı dikkate alınarak, aynı imkanlardan yararlanmaları sağlanacak.

Ayrıca, nitelikli yabancıların vatandaşlığa geçirilmesi konusunda yurt dışı ülke örnekleri incelenecek ve Türkiye'nin koşullarına uygun öneriler getiren rapor hazırlanacak. Bunun sonucunda da nitelikli yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş işlemleri kolaylaştırılacak.

Yabancı öğrenci sayısı arttırılacak

Üniversitelerde yabancı öğrenci sayısının artırılmasına yönelik yatırımlar teşvik edilecek ve yabancı öğrenci sayısı artırılacak, yurt dışından nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulan alanlar ve yabancı öğrenciler belirlenecek, öğretim üyesi, araştırmacıların karşılaştıkları sorunlar tespit edilecek.

Ulusal Ajans bünyesindeki ERASMUS + programları, Mevlana, Marie Curie, Türkiye Bursları ve benzeri programların analizi gerçekleştirilerek programların etkinliği değerlendirilecek. Bu programların yurt içinde ve yurt dışında etkin tanıtımı yapılacak, kapasitesi artırılacak.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler