YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi programı saat kaçta, hangi kanalda?
Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi programı saat kaçta, hangi kanalda?
13 Temmuz 2015 18:10
Nihat Hatipoğlu, Kadir gecesine özel bir program yapacak. Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi programı saat kaçta başlayacak ve hangi kanalda yayınlanacak? Kadir Gecesi duası namazı Nihat Hatipoğlu özel duası haberimizde.

Nihat Hatipoğlu, Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda Sultanahmet Meydanı'ndan canlı yayınla atv ekranlarında izleyicisi ile buluşuyor.  Hatipoğlu, Kadir gecesinde de özel bir programla izliyiciyle buluşacak. Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi programı saat kaçta, hangi kanalda? Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi kandil özel programı bu akşam ATV ekranlarında 23:30'da ekranlarda yerini alacak. 

Kadir Gecesi'nde namaz kılıp dua eden kişi 4 bin yıl ibadet etmiş gibi sevap kazanır. Kadir Gecesi faziletleri ve önemi sebebiyle eşsiz bir gecedir, bu gecede Kur'an okuyup dua etmek 2 rekat veya 12 rekatlık namaz kılmak gerekir. Kadir Gecesi namazı her rekat Fatiha ve 3 Kadir suresi okunarak kılınır.

Sultanahmet Meydanı'ndan canlı olarak yayınlanacak olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ile KAndil özel programında birbirinden değerli konuklar, birbirinden özel ilahiler ve kasidelerle gönüller huzur bulacak. Peygamber efendimizin ve sahabenin hayatından çok özel kesitler, her derdin devası dualar, abdestten namaza, oruçtan zekâta merak edilen her soru cevabını bulacak. 

KADİR GECESİ İBADETİ

1 defa:

"Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd"

-100 "Elem neşrah leke sadrak…"

-100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…"

-100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz'in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz'e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

-"Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa'fü annî" (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

KADİR GECESİ ÇEKİLEN TESPİHLER

Mümkünse kandil gecesi bir de Tesbih Namazı kılmalıdır.

KADİR GECESİ HADİSLERİ

Allah Resulü (sas) bu geceyle ilgili olarak bizlere şunları söyler: “Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir Gecesi'nde kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurur. Demek ki, bu geceyi değerlendirmenin birinci şartı kalkmak, yani gafletle geçirmemektir. Allah Resulü (sas) namaz kılmış, Kur'an okumuş, dua ve tefekkürde bulunmuştur. Yine Allah Resulü (sas): “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan ondan nasibini almıştır.” buyurur.

Bir ayet - O geceyi bilir misiniz?
Biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb'lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. (Kadir, 1/5)

Bir hadis - Bir ömre bedel gece
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (aleyhisselâtu vesselâm), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab-ı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir. Muvatta, İ'tikaf 15, (1, 321).

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler