YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nihat Hatipoğlu Armagedon'u anlattı
İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, bugunkü yazısında, kıyamet alameti olarak bilinen Melheme-i Kübra'yı, yani dünya üzerinde yaşanacak son büyük savaşı anlattı.
Nihat Hatipoğlu Armagedon'u anlattı
21 Kasım 2014 / 19:40 Güncelleme: 22 Kasım 2014 / 10:16

Bazı hadislerin beyanına göre dünyanın sonu gelmeden önce Ortadoğu'da büyük bir kapışma, yani savaş olacaktır. Bu savaşın içinde bütün din mensupları olacaktır. Bu savaşta beklenen davetçi olan Hz. Mehdi yer alacak. Ve bu savaşta İslam'a karşı olanlar büyük bozgun yaşayacak. Bu savaş belki üçüncü dünya, belki de dördüncü dünya savaşı olmaya namzettir. Ne zaman olacağını, zamanının gelip gelmediğini de elbette Allah bilir.

Batı ve Doğudan gelen bir fitne Şam'da çarpışacak

Hz. Peygamber (s.a.v.) dünyanın son savaşı olan Melheme-i Kübra "Büyük kapışma"yı anlatırken 'Şam'a dikkat çeker. "Şam'a bakın" buyurur.

"Batı tarafından gelen bir fitne, doğu tarafından gelen bir fitne ile karşılaşınca" sözüyle yine odak noktasının Ortadoğu olacağını belirtir. Büyük savaşta Şam civarından (o günkü Şam'ın sınırı isim itibariyle elbette daha yaygındır) gelen ve Arap olmayan süvarilerden bahsedilir.

Başka bir rivayette; Amik ovasına, Şam'a ve Kudüs'e dikkat çekilip bu üç merkezin odak olacağı anlatır.

İstanbul yeniden fethedilecek, Mekke ve Medine yıkılacak

İstanbul'un yeniden fethi ve Mekke ve Medine'nin tahribinden bahsedilir. Daha sonra ise Deccal'in devreye gireceği anlatılır.

Melheme-i Kübra kıyametten önce Ortadoğu'da gerçekleşecek, bütün dünyayı sarmalayacak Yahudi ve diğer unsurlarla olacak son büyük savaş anlamında kullanılmıştır.

Yahudi ve Hıristiyanlara göre Armagedon

Bu savaş, Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarında 'Armagedon' ismiyle anılmıştır. Onlara göre Armagedon, Hz. İsa ve karşıtları arasında olacak büyük savaşın adıdır.

İslam öncesi kaynaklar, bunu şöyle nitelendiriyor: "Yeryüzünün cennet olması için önce üzerindeki kötü insanlar ortadan kaldırılmalıdır." (Mezmur, 37; 38) burada kullanılan şu ifade çarpıcıdır: Kötü insanları ortadan kaldırmak.

Evanjeliklere ve hatta eski ABD Başkanı R. Reagan'a göre bu savaş çok yakındır.

Bu son savaş ne zaman olacak?

Bu savaşın ahir zamanda olacak savaş olması muhtemeldir. Bu savaşta İslami kaynaklara göre Hz. Mehdi yer alacaktır. Bu savaşın zamanının yakın veya uzak olduğunu sadece Yüce Allah bilir. Bu hususta bir tarih belirtmek doğru değildir. Çünkü neticede 'gaybi' bir hadisedir ve tarihini ancak Yüce Rabbimiz bilir. Bu savaştan mecaz kastedilmiştir diyen alimler olmuştur.

Elbette oturup 'melhemei Kübra'yı beklemek dini bir tavır değildir. Mümin, hayatın devamlılığını esas alır ve dine hizmete devam eder. Kıyamet veya kıyamet öncesi hadiselerin tarihi cetvelini -zaman açısından- tutmak bizim işimiz olmamalıdır. Hz. Peygamber'in ifade ettiği her husus nasıl olmuşsa bu husus da elbette olacaktır. Rabbim o dönemde bizi imandan ve doğru yerde olmaktan uzak tutmasın ve İslam'ı en yumuşak ve doğru metotla insanlara anlatmamızı nasip etsin.

Hadis'te Türkler'e işaret ediliyor

Bu hususta kısa bilgi verdikten sonra şu hadise yer verelim; "Melahim (şiddetli ve kanlı savaşlar) meydana geldiği zaman Allah mevaliden (Arap olmayan Müslümanlardan) öyle bir ordu gönderecek ki, atların cinsi yönünden Arapların en kıymetlisi ve silah yönünden onların en iyisi olup, Allah İslam dinini onlarla güçlendirecektir." Bu son ordunun içinde, Türklerin önemli bir yer tutacağı bilgileri de yer almıştır.

00:29
 // Ramazan kuzu
Bir de biz ümmetin bu zulüm altındaki durumu konusunda ümitvar olalım inşaallah Allah hayra tebdil edecek. çünki bediüzzaman hazretleri diyor ki küfür devam eder ama zulüm devam etmez diyor. Ve diyor ki ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM....
22 Kasım 2014 00:29
00:25
 // Ramazan kuzu
Mehdinin görevi tabiki yeryüzünde kur'anın ve sünnetin yaşanmasını sağlamaktır. Tabi demek değildir ki herkes müslüman olacak ama islamiyet galip olacak yani Allah nurunu tamamlayacak. İnşaallah...
22 Kasım 2014 00:25
00:22
 // Ramazan kuzu
Mehdi hakakiki imaniye(iman hakikatları) ile milleti irşad edip inşaallah ittihad-ı islami sağlayacak. Ve bundan sonra kıyametin kopmasına az bir zaman kalasıya kadar islamiyet zahir ve aşikarane ve galip olarak ilerleyecek. İNŞAALLAH....
22 Kasım 2014 00:22
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler